Ve stejnou chvíli v nedaleké restauraci vypukne rvačka. Ozývá se zvuk roztříštěného skla. Opilé ženě teče krev z hlavy. Jiný strávník krvácí z ruky. Žena běžící okolo se zničehonic skácí k zemi. Nestíhá doběhnout ke svému kamarádovi, který se začíná dusit. Naštěstí to není počátek apokalypsy, ale pouhé cvičení. Gymnázium a Střední škola zdravotnická a ekonomická si totiž pro své žáky přichystala soutěž v první pomoci.

„Máme připravených pět stanovišť, kde si žáci prvních ročníků oborů zdravotnický asistent a zdravotnické lyceum vyzkouší, jak se umí zachovat v krizových situacích. Studenti se budou muset vypořádat například s alergickou reakcí, cukrovkou nebo dopravní nehodou,“ vysvětluje učitelka Iveta Höferová pozdvižení, které se na náměstí děje. Žáci druhých ročníků už jsou připravení na svých pozicích s přesvědčivě vypadajícími falešnými odřeninami, zlomeninami a krvácením.

Pět čtveřic se postupně střídá na pěti stanovištích a pokouší se co nejrychleji a nejlépe vyřešit situace, které jim jejich starší spolužáci s hereckým nadáním zprostředkují. „Každý tým má na vyřešení situace deset minut. My jim potom udělíme body. Hodnotíme faktory jako je správné určení stavu a místa zranění, vhodné ošetření a komunikace s operátorem tísňové linky. Na našem stanovišti dostane jedna běžkyně hypoglykemický šok a srazí druhou na zem. Třetí bude dělat hysterku, čímž tu situaci trošku zkomplikuje,“ vysvětluje vedoucí výuky Zuzana Jirešová.

Počínání studentů hodnotí i profesionálové ze záchranné služby. „Docela se snaží a je vidět, že je to zajímá. Některé týmy jsou horší, některé lepší. Vesměs ale základní věci provedli všichni správně. Je dobře, že se dělají takové akce pro veřejnost, kde se lidi mohou s naší prací seznámit,“ komentuje člen vyškovské záchranné služby Martin Novák.

Kromě soutěžních stanovišť pořadatelé připravili i stánek, kde si mohou kolemjdoucí nechat změřit krevní tlak a BMI index. Také si na některé z figurín mohou vyzkoušet postup při resuscitaci. Využívá toho hlouček dětí z mateřské školky, které se snaží odpovídat na otázky předvádějících studentek. Na plyšovém medvídkovi si pak děti zkoušejí ošetřování poraněné ruky.

Po absolvování všech situací a závěrečného testu nezbývá studentům než počkat na sečtení bodů a zhodnotit své snažení. „Nejtěžší bylo první stanoviště, rvačka v restauraci. Šly jsme jako první a ještě jsme pořádně nevěděly, jak si rozdělit úkoly. V tom zmatku jsme si ani nevšimly, jestli někdo vůbec zavolal záchranku. Myslím, že i v reálu by to byla nejtěžší situace. Došlo tam k masivnímu krvácení z pořezané ruky, museli bychom jednat rychle, aby ta osoba nevykrvácela,“ říká studentka Adéla Turková.

Ještě před úderem poledne je známý vítězný tým. Tvoří jej čtveřice studentů Marek Košut, Robin Chylík, Martina Němcová a Kristýna Jabůrková, kteří díky svému pohotovému výkonu postupují do celostátního kola v Jihlavě.