Pokud mají krevní skupinu A minus, tedy nejběžnější skupinu v České republice, pak je pravděpodobnost hodně vysoká. Zacpálek je totiž nejčastějším dárcem krve na Vyškovsku. Tuto vzácnou tekutinu poskytnul už sto pětasedmdesátkrát. Od Červeného kříže dokonce dostal nejvyšší možné ocenění: zlatý kříž.

Poprvé daroval krev už v osmnácti letech. „O dárcovství krve jsem měl povědomí už jako malý kluk díky mé babičce. Sám jsem byl na hematologii poprvé jako čerstvý voják. Tehdy při odvodu prováděla jakýsi nábor pracovnice Červeného kříže. Vydali jsme se s celou partou, a zůstalo mi to dodnes,“ vzpomíná Zacpálek.

Zpočátku nechodil darovat krev pravidelně, ale později dodržoval odběry čtyřikrát ročně, tedy maximální roční povolený počet.

Za bezpříspěvkové odběry získal už všechna ocenění, která Červený kříž poskytuje, a to bronzovou, stříbrnou a zlatou medaili a zlatý kříž třetí, druhé i první třídy, jež se dává za sto šedesát odběrů.

Pokračuje i nadále. „Byl jsem sice na operaci krčku, což mě trochu oslabilo, ale nemám žádné zdravotní problémy, kvůli kterým bych krev nemohl dávat. Takže hematologii budu navštěvovat, dokud budu moci. Alespoň se vždycky dozvím, když mi dělají testy, jestli jsem v pořádku,“ říká Zacpálek.

Ten nechápe, jak si někdo může nechat za tuto tělní tekutinu zaplatit.
„Od začátku krev daruji a budu v tom i pokračovat. Už tak je dárcovství slušně podporované. V zaměstnání dostanu bez problémů den placeného volna a v nemocnici obdržíme stokorunový kupón, za který si většinou kupuji vitamíny,“ tvrdí muž.

V transfuzním oddělení se potkává s mnoha známými z Vyškovska, kteří tam stejně jako on chodí už dlouhá léta. Patří k nim například Jaromír Palásek a Martin Heľo, kteří darovali krev sto dvacetkrát. Oba dostali zlatý kříž druhé třídy.