Někde už je dokonce přetřeli černou barvou. Vandalům hrozí postih. Poškození či znehodnocení značek může být totiž posuzováno i jako trestný čin. Vysvětlení je ale daleko prostší.

Zhruba dvacítka romských dětí a většinou žen z Ukrajiny v Havraníkách zůstane. Zástupce kraje se dohodl s obcí na opatřeních, která mají zmírnit vzájemné obavy obyvatel a uprchlíků.
Romští uprchlíci v Havraníkách dostanou správce a kameru. Dohodli se

Záhadné znaky na silnicích:

* Bílé čtverce na silnicích tvoří geodeti
* Poslouží jako body pro centrální mapovou aplikaci sítí
* Usnadní plánování staveb či výsadbu stromů
* V Jihomoravském kraji bude zdokumentováno na 4 tisíce kilometrů
* Projekt vyjde kraj na 235 milionů, většinu pokryje dotace
* Ničení geodetických znaků je trestný čin

Poskládané do šachovnice či plně vybarvené, často označené číslem, to jsou kontrolní body geodetů, které začali malovat na silnice druhých a třetích tříd. Poslouží k tvorbě digitální technické mapy, jejíž vytvoření spustil v dubnu Jihomoravský kraj. „Součástí tohoto projektu je pořízení údajů podél silnic druhých a třetích tříd metodou mobilního mapování. V Jihomoravském kraji bude zdokumentováno téměř čtyři tisíce kilometrů,“ potvrdil krajský radní pro vědu, výzkum, inovace a informační technologie Jiří Hlavenka.

Body nasnímá speciální auto geodetů a umožní přesnou identifikaci místa. Cílem je usnadnit v budoucnu práci například při stavbách. „Chceme shromáždit všechny informace o technických sítích v jedné mapové aplikaci, z níž budou dostupné všem uživatelům. Kromě usnadnění při plánování staveb je využijí i obce i při sázení stromů nebo výkopových pracích,“ přiblížil cíl digitalizace Ondřej Rafl z odboru informatiky krajského úřadu.

Znaky na silnicích mohou zatím vidět řidiči na Znojemsku a Břeclavsku. „Poté je budeme umisťovat na Brněnsku a Hodonínsku a naposled na Blanensku a Vyškovsku. Celý projekt bude hotový v březnu příštího roku,“ doplnil Rafl. Značkování čeká i silnice prvních tříd a dálnice.

Lidé ale mají ze symbolů na cestách obavy. „Spojují si je asi s body na střechách, co viděli v televizi ze záběrů z Ukrajiny, mohou mít strach ze značení potenciálních vojenských cílů,“ potvrdila špatnou zkušenost Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka brněnské společnosti TopGis, jež se na pořízení dat podílí.

Buď z neznalosti nebo záměrně začernili vandalové barvou už několik desítek takzvaných vlícovacích bodů v sousedním Olomouckém kraji. Stejné obavy z chování lidí mají nyní geodeti i na jižní Moravě. Upozorňují, že poškození či znehodnocení značek může být posuzováno i jako trestný čin. „Poškozené body musíme znovu nakreslit, poté geodeticky zaměřit a následně nájezdem z mobilního mapovacího systému zdokumentovat. Pak se přesně umísťují do panoramatických snímků a dat. Obnovení jednoho bodu vyjde na tisíc korun,“ upozornila Zedníčková.

Pokuty na ně neplatí, vyhlášku ignorují. Znojemští strážníci hříšníkům láhev zabaví.
Bič na alkoholiky. Strážníci ve Znojmě jim láhev zabaví

Celý projekt přijde v Jihomoravském kraji na 235 milionů korun včetně daně. „Téměř 200 milionů pokryje dotace, zbytek dá kraj ze svých zdrojů,“ vyčíslil náklady krajský radní Hlavenka.

Hlavu si nad znaky lámal i Michal Kreslík. „Vážně mě napadalo cokoliv, včetně cílových bodů v souvislosti s válkou, ale říkal jsem si, že to je nesmysl. Osmiletý syn usoudil, že se chystají přistát mimozemšťané,“ komentoval bílé čtverce na silnicích řidič na Znojemsku.