„V polovině března začala firma, která vyhrála druhé výběrové řízení, s územními pracemi. V současné době se už betonují základy. Dvě nové třídy nám rozšíří kapacitu školky z devětatřiceti dětí na dvaapadesát s možností navýšení až na šestapadesát. Také díky nim uvolníme jednu třídu pro základní školu, takže pro každý z pěti ročníků bude vyhrazená jedna místnost," připomněl starosta Holubic Stanislav Přibyl. Nové oddělení bude spojovacím krčkem navazovat na současnou budovu.

Stavba přijde na deset milionů korun včetně daně. Pětaosmdesát procent nákladů zaplatí dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Její původní podmínkou přitom bylo, že stavba musí být hotová do konce dubna.

Čas do podzimu

To už ovšem neplatí. „Operačnímu programu jsme řádně doložili všechny informace ohledně prodloužení výběrového řízení a ten nám následně vyhověl. Termín je prodloužený do 31. října," vysvětlil starosta. Zdržení zahájení prací měla de facto na svědomí firma, která obci zadávala první výběrové řízení.

Dopustila se v něm závažných nedostatků, kvůli kterým program obci krátil dotaci o pětadvacet procent, tedy asi o dva miliony korun. Což bylo pro vesnici neúnosné. Druhé výběrové řízení zařídila regionální poradenská agentura a uskutečnilo se bez problémů.

Současné zařízení pro předškoláky nemá kapacitu, která by uspokojila zájem, už několik posledních let. Pro příští školní rok už to ovšem platit nebude. „Stavbu chceme dokončit a školku mít připravenou nejpozději do 15. září, takže už pro příští školní rok můžeme počítat s vyšší kapacitou," přislíbil Přibyl.