K čemu nám je opravená zámecká zahrada, když se do ní dostaneme jedině zdlouhavou oklikou? Na to se ptají mnozí Vyškované z částí Brňany a Křečkovice.

Odtud je totiž park nepřístupný a to jim vadí. Podle obyvatel ho kvůli tomu nevyužívají právě ti lidé, kteří by klidné prostředí uvítali nejvíc. A to jsou rodiče se svými potomky.

„Hlavně od mladých maminek slyším, že by rády využívaly zahradu k odpočinku s dětmi. Ale to, že by ji musely obejít až k hlavní bráně, je odrazuje,“ řekl třeba Pavel Kovařík.

Vyškovští radní však se zpřístupněním zrekonstruované zámecké zahrady, která stála velké peníze, nepočítají. Obávají se totiž pustošení vandalů.

„Součástí plánů bylo vrátit zahradě klidné prostředí. V minulosti se z ní stal průjezdní úsek cyklistů, kteří ji tím devastovali. Rozhodně neuvažujeme, že bychom zahradu zprůchodnili,“ uvedl vyškovský místostarosta Roman Celý.

Vyškovská radnice se na uzavření parku dohodla s památkáři. Ti jsou totiž stejného názoru. „Rekonstrukce zahrady přišla totiž na dost peněz. Chápu, že si lidé stěžují, ale myslím, že pro zachování klidu v parku je to dobře,“ potvrdila Dagmar Fetterová z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu.

Na to má však Kovařík řešení. „Když se radnice bojí cyklistů, kteří budou ničit úpravy, tak přece můžou nařídit osazení dopravních značek a zvýšit kontrolu vyškovských strážníků,“ domnívá se obyvatel.

I další obyvatelé ze zmíněných částí okresního města by uvítali park průchozí tak, jak byli zvyklí. „Poté, co se zrekonstruovala zámecká zahrada a uzavřela se spodní brána, musí lidé chodit na nákupy do Hypernovy či Lidlu prodlouženou trasou okolo pošty, muzea, hřbitova a policie. Pro starší obyvatele nic příjemného. Zajímalo by mě, zda se do budoucna počítá s vybudováním cesty směrem k nákupnímu centru,“ ptal se zase Vladimír Župka.

Podle místostarosty byla před opravou spodní brána otevřená hlavně kvůli špatným chodníkům v ulici Československé armády. „A ty jsme už před třemi lety opravili. Staří lidé můžou navíc klidně využívat městský autobus, například od domova důchodců v Brňanech mají zastávku jen kousek,“ podotkl místostarosta.

Ten ještě doplnil, že radnice ve svém územním plánu počítá s vytvořením lesoparku se spoustou cest právě směrem z Brňan a Křečkovic k nákupnímu centru. Zatím se jí ale nedaří dohodnout se s vlastníkem pozemků na ceně, která by oběma stranám vyhovovala.