„Lidé mají na jarmarku příležitost nakoupit to, co právě vypěstovali členové naší organizace. Zítra ale budou mít tuto možnost naposledy," potvrdil předseda otnického zahrádkářského svazu Petr Havelka.

Zájem o trhy podle něj slábne. „Sami nevíme, jak si to vysvětlit. V posledním měsíci to bylo extrémní. Přitom si nemyslím, že jde o sezónní záležitost spojenou s tím, že lidé mají v létě dost vlastních plodin. V uplynulých dvou letech jsme totiž podobné trendy nezaznamenali," vysvětlil předseda zahrádkářů.

Pořádat jarmarky se tak nevyplatí. „Na první pohled se to nezdá, ale s jejich organizací je dost práce. Musíme svolat členy, vytisknout plakáty a postarat se o další propagaci, připravit místo pro trhy a pak ho zase uklidit. Při současném počtu zákazníků ale máme dojem, že vykonaná práce neodpovídá konečným výsledkům," konstatoval Havelka.

Přestože zítřejší trh má být poslední, zahrádkáři doufají, že do budoucna se situace zlepší. Nechtějí totiž skončit definitivně. „Pokud se poptávka zvedne, určitě je budeme rádi organizovat dál. Snažíme se prodat naši úrodu za rozumné ceny, takže si myslím, že je to oboustranně výhodná záležitost. Možná uděláme ještě jeden pokus někdy během podzimu, až dozraje další ovoce. Jeden kolega má například každoročně velkou úrodu švestek. Myslím, že je to jedna z věcí, které by mohly lidi nalákat. Podle toho, kolik jich přijde, potom posoudíme, jestli tradici obnovit nebo ne," plánuje Havelka.

Ti, kteří budou chtít od zahrádkářů ještě nakoupit, můžou zavítat na zítřejší poslední letní trh. „Budeme tam od pěti do šesti hodin večer. Dřív jarmarky trvaly dvě hodiny. Postupně jsme ale přišli na to, že lidé, kteří chtěli nakoupit, přijdou hned ze začátku. Někdy se stalo, že přišli i před začátkem. Dobu jsme proto zkrátili," dodal Havelka.