Přímo žalostné bylo loňské promítání, co se zájmu diváků týče, například v Lulči. V obci byli zvyklí na solidní návštěvnost, loni však na film průměrně zavítalo šestnáct diváků. „V jednom případě došla pouze jedna paní. Zastupitelstvo obce proto rozhodlo, že letos letní kino nepodpoří," informoval lulečský místostarosta Martin Kučera.

Nicméně právě místostarosta chce těm nejvěrnějším letní projekce dopřát. V Lulči se loni v létě promítalo čtyři víkendy. „Oslovil jsem dvě firmy, které by kino podpořily. Vše je samozřejmě otázkou peněz, ale je to na dobré cestě. Promítalo by se pouze o jednom víkendu a zřejmě v srpnu. I když zastupitelstvo do letního kina jít nechce, stejně je potřeba zajistit lavičky, promítací plátno, mít k dispozici parkoviště. Obec to ale nic stát nebude, lidé nicméně o filmový víkend nepřijdou," doufá místostarosta.

Jen jeden víkend

Už nyní ví, že omezí počet filmů. „Vidím to na dva snímky. Když jsme promítali o čtyřech víkendech, lidem první nevyšel, druhý pršelo, na třetí měli třeba naplánovanou dovolenou. Dva filmy o jednom víkendu jsou myslím ideální. Vstupné by bylo dobrovolné," dodal Kučera.

Ještě černější scénář očekává Pavel Čadík z Nesovic. Se svým kinematografem se nechce rozloučit, poslední sezony však v regionu promítal ojediněle. „Na Vyškovsku zatím nemám naplánované nic, byl bych samozřejmě rád, ale chybí zájem ze strany obcí. Je to ještě otevřené. Možná se uskuteční projekce v Dražovicích, kde jsme byli poprvé před dvaceti lety, ale teprve uvidím, jestli na to vedení obce uslyší," naznačil Čadík.

S pojízdným kinem se toulá už od počátku devadesátých let. Překážkou mu je v poslední době zejména digitalizace, kvůli které je výběr filmů na klasickém pásu stále užší. „Chystám však projekt Hrabalovské léto 2014, který je vzpomínkou stého výročí narození Bohumila Hrabala. K dispozici by byly Slavnosti sněženek i Postřižiny. Právě poetickou klasiku s Magdou Vášáryovou pustím příští neděli 14. června v Letovicích na Blanensku. Snad bude o Hrabala zájem také na Vyškovsku," doufá Čadík, který stále shání peníze také na podporu projektu Museum československé kinematografie Filmově pohodový návrat v čase. Vzniknout má v Nesovicích.

Na promítání pod širým nebem můžou letos zapomenout i ve Vyškově. Důvody, proč se městské kulturní středisko rozhodlo letos nepořádat letní kino, jsou dva. „Nabídka filmů na klasických pásech není moc atraktivní. Druhou věcí jsou vysoké náklady. V letošním roce máme docela velké investice. Takže letní kino vypustíme a co bude příští rok, to se teprve uvidí," vysvětlil ředitel Městského kulturního střediska ve Vyškově Luboš Kadlec.

Otazník zatím visí i nad ivanovickým letním kinem. Jak Vyškovský deník Rovnost informoval minulý týden, za uplynulý měsíc ho nenavštívil ani jeden divák. „Jestli budeme letos promítat pod širým nebem, rozhodneme příští týden. Ve městě jde o tradici a já osobně budu chtít prosadit, aby bylo. Věřím, že se to podaří," přeje si ivanovický starosta Jozef Heretík.

Podle vedoucího kina Františka Němce atrakce ročně prodělává zhruba dvě stě padesát tisíc korun. Malá kina typu ivanovické Ivanky totiž neplatí distributorům procenta z tržby, ale půjčovné. „To se pohybuje od patnácti set do dvou tisíc korun za jeden film. Mají nastavené poplatky a víc je nezajímá. Pokud nepřijdou diváci, proděláváme," povzdychl si Němec.

Snad jediní, kdo si na Vyškovsku nemůžou stěžovat, jsou Slavkovští. Na každý film promítaný na loňském letním filmovém festivalu v zámecké zahradě přišlo podle řiditele zámku Aleše Šilhánka přibližně sto padesát lidí. „Jde o jednu z nejúspěšnějších akcí, které děláme. Letos je festival naplánovaný od 1. do 10. srpna," uvedl Šilhánek s tím, že program bude zveřejněný na webu zámku a také v newsletru, k jehož odběru se přes ně zájemci můžou přihlásit.