Na přípravu na přijímací zkoušky mají necelý měsíc. A tak jako loňské zájemce i ty letošní čekají celostátní zkoušky, které zajišťuje ministerstvo školství prostřednictvím příspěvkové organizace Cermat. Pilně se na ně připravuje například vyškovský deváťák Štěpán Kiliján. „Jednu z přihlášek jsem si dával na gymnázium ve Vyškově. Ale nevím, jestli to vyjde. Přijímaček se bojím. Pokud se dostanu, tak asi až na odvolání. Na druhou školu se hlásím na stavební průmyslovku do Brna," neskrýval obavy chlapec.

Neupadající zájem o studium na Gymnáziu a Střední odborné škole zdravotnické a ekonomické ve Vyškově její vedení těší. „Na osmiletý obor, kde otevřeme jednu třídu o třiceti studentech, máme skoro dvouapůlnásobný přesah přihlášek, a to 71. Na čtyřletý, kde přijmeme šedesát studentů, dvojnásobný. Víc přihlášek, než kolik je míst, nám dorazilo i na obchodní akademii," vyzdvihl ředitel vyškovských spojených škol Václav Klement s tím, že všichni uchazeči musejí projít přijímacími testy Cermatu z matematiky a českého jazyka, jako tomu bylo i loni.

Nejmenší zájem je v jeho škole o obor zdravotnického asistenta. „Třídu ale většinou zaplníme těmi, kteří se nedostanou na obor, který chtěli studovat," zmínil Klement.

Podobně je na tom co do zájmu bučovické gymnázium s obchodní akademií. Tam také hlásí převis přihlášek. Například u osmiletého a čtyřletého typu studia přibližně jednou tak velký. „V každém oboru otevřeme jednu třídu. Uchazeči o čtyřleté studium na gymnáziu budou dělat testy Cermatu, na osmileté Sciotesty. Co se týká obchodní akademie, tam bereme do průměru 1,6 bez přijímacích zkoušek," přiblížil ředitel bučovických spojených škol Jiří Vlček.

počet přihlášek(první číslo představuje počet přihlášek, druhé, kolik škola přijme)  
Gymnázium a SOŠZE Vyškov
čtyřleté gymnázium 100/60
obchodní akademie 40/30
zdravotnický asistent  15/30 

Gymnázium a OA Bučovice
čtyřleté gymnázium 68/30
obchodní akademie 43/30

SOU a SOŠ Vyškov
strojírenství 30
agropodnikání  10
instalatér 16
obráběč kovů  22 

Gymnázium a SOŠZE Vyškov
Osmileté gymnázium 71/30
Zdravotnické lyceum 27/30

Gymnázium a OA Bučovice
Osmileté gymnázium 63/30

SOŠ a SOU Vyškov
Stavebnictví - 9
Klempíř - 4
Pokrývač - 1
Zedník - 7
Elektrikář - 16
Strojní mechanik - 24

Zdroj: průzkum Deníku

Podle statistik je letošní rok nejslabší v počtu žáků vycházejících z devátých tříd základních škol. Při porovnání počtu uchazečů na gymnázia a obchodní akademie v letošním a loňském roce je ale na Vyškovsku zájem v podstatě stejný. O co se naopak nezvyšuje, jsou některé odborné obory.

Například Střední odborná škola a Střední odborné učiliště ve Vyškově hlásí pouze jednu přihlášku do oboru pokrývač. Příliš atraktivní pak není ani klempířina, tam se letos hlásí čtyři deváťáci, ani zedničina se sedmi uchazeči. „Navzdory tomu máme v plánu obory otevřít. Doufám, že se někdo přihlásí v druhém kole," přeje si ředitel školy Petr Hájek s tím, že přijímací zkoušky budou dělat žáci, kteří se hlásí na maturitní obory.

Stejně jako spojené školy ve Vyškově a Bučovicích je i vyškovská odborná zapojená do pilotního programu Cermatu. „Máme dva termíny přijímaček a uchazeči si zvolí, na který dorazí. Že je děláme, ovšem neznamená, že někoho nevezmeme. Jde o pilotní projekt, není závazný, ale pouze informativní. K výsledkům bychom přihlédli, pokud by byl u některého oboru převis. Podstatné je, že uchazeč splňuje veškeré požadavky k přijetí," okomentoval Hájek.

Stejný počet zájemců jako loni pak hlásí Integrovaná střední škola ve Slavkově u Brna. Nejvíc žáků se podle ředitelky Vladislavy Kulhánkové hlásí na obor hotelnictví.