„Správa a údržba silnic je sundala, protože byly umístěné na dopravních značkách oznamujících začátek obce. Zatím jsem ale neviděl, že by mizely i odjinud, třeba v okrese Brno-venkov," řekl starosta Otnic Pavel Prokop.

Zákon říká, že kde je dopravní značka, nesmí být nic jiného. Jakákoliv tabulka umístěná na jejím sloupku tak musí být zase jen dopravní značka.

Ačkoli, jak řekl Prokop, tabulku v Otnicích sundali pracovníci vyškovské správy a údržby silnic, podle vedoucího technicko-správního úseku Jana Olejníčka nesmí silničáři nic takového ani povolovat, ani zakazovat. „Silniční správní úřad může obce pokutovat, my je ale jen upozorňujeme, že je to takto špatně," vysvětlil Olejníček.

To potvrdil i vedoucí odboru dopravy ve Vyškově Petr Buchta. „Jde o soukromé tabulky obcí, které na sloupku být nesmí. Pokutu jsme ale ještě žádné neuložili. Někteří je sice bez našeho vědomí na sloupky umístí, ale například na podnět policie je následně požádáme, aby je odstranili. V současnosti jsem přesvědčený o tom, že ze čtyřiceti obcí ve správním obvodu Vyškova v drtivé většině tabulky zakazující podomní prodej na sloupcích dopravních značek nejsou. Na druhou stranu se ale samozřejmě může stát, že někde neví, že to nesmí být, a my zase nevíme, že je mají," připustil Buchta.

Odstranění cedule v Otnicích nicméně není podle starosty Prokopa žádná katastrofa. „Každopádně pro ně musíme hledat umístění jinde, někde na pozemku obce. V úvahu připadá dát je třeba na vítací panel mikroregionu Ždánický les a Politaví," navrhl starosta Prokop.

Tak to vyřešili od začátku například ve Velešovicích. „Podomní prodej máme zakázaný už od roku 2012. Upozorňující ceduli při vjezdu do vesnice máme stejně dlouho, ale je na tabuli Ždánický les a Politaví," oznámila starostka Velešovic Zdeňka Šprtová.

Upozornění má podle Prokopa svůj význam. „Když přijde na konfrontaci, problematičtí prodejci říkají, že o zákazu neměli ponětí a že tržní řády obcí nestudují. Díky cedulím se ale nemůžou na nic vymlouvat. O zákazu ví každý, kdo k nám přijede," poukázal.

Před dvěma lety začal platit nový tržní řád, který zakazuje podomní prodej třeba ve Slavkově u Brna. Cedule nicméně nikde nejsou. „Taková dodatková tabulka je protizákonná. Podobně jako třeba vyvěšování tibetské vlajky při akci Vlajka pro Tibet," zmínil starosta Michal Boudný.

Šéf slavkovských strážníků Petr Smejsík upozornil, že v případě města by tabulku mohlo mnoho obchodníků stejně minout. „Stačí, aby třeba přijeli vlakem," uvedl.

Od začátku letošního roku řešili strážníci ve Slavkově dva případy, kdy obyvatel upozornil na podomní prodejce. „V jednom jsme udělili blokovou pokutu, v druhém stačila domluva. Každopádně třeba prodejci energií už přišli na to, jak se dá zákaz obejít. Obvolávají důchodce a po telefonu je přesvědčí k tomu, aby svolili, že se u nich zastaví. Dotyčný si je vlastně nevědomky pozve domů. A na to se už tržní řád nevztahuje. V takovém případě je jediným řešením prevence," odkázal Smejsík na častá informativní posezení se staršími lidmi, která strážníci pořádají.

Se stejným postupem obchodníků se setkali už také v Otnicích. „Měli jsme tu případ třiaosmdesátileté paní, které prodejci takto vnutili smlouvu," potvrdil Prokop.

Zákaz podomního prodeje platí v Otnicích asi dva roky a zhruba stejnou dobu na něj upozorňovaly i cedule. Pokud jde o klasický pochůzkový prodej, ani ten se nepodařilo ve vesnici vymýtit. „Zákaz nepomohl v tom smyslu, že by se prodejci u nás už neukazovali. Je jich však méně. A když se objeví a lidé nás na ně upozorní, máme v ruce nástroj, který proti nim můžeme použít," zhodnotil starosta Otnic.