I tak je ale první třída, kterou mají pouze jednu, plná. „Maximálně v ní může být třicet dětí, což u nás platí nejen v případě této třídy, ale také u většiny dalších na prvním stupni," poznamenal Půček.

I proto Slavkov, který je zřizovatelem organizace, dlouhodobě řešil navýšení kapacity. Na konci loňského roku město požádalo o dotaci z ministerstva školství. Letos v červnu pak dostalo oznámení, že na projekt byla vyčleněná částka ve výši pětadvaceti milionů korun s tím, že minimální spoluúčast je patnáct procent. „V současné době je dokončená projektová dokumentace. Po vysoutěžení zhotovitele pošleme podepsanou smlouvu o dílo jako jeden z dokladů pro účely vyhotovení rozhodnutí o poskytnutí dotace," informovala mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Rozšíření školy∙ zahájení stavby je v plánu v únoru příštího roku, skončit má k 1. září
∙ celkově akce vyjde na 38 milionů korun, z toho vlastní stavba na 36 milionů, zbytek půjde do vybavení

Škola se má rozšířit o obdélníkovou přístavbu ve dvoře, která bude připojená ke stávajícímu severnímu křídlu budovy. Vznikne šest nových tříd pro sto osmdesát žáků včetně patřičného zázemí. „Nový objekt bude mít jedno podzemní a tři nadzemní podlaží. V každém nadzemním budou dvě učebny, kabinet, hygienické zázemí a skladové prostory. Do podzemního se přemístí dílna z původní budovy, kde se uvolní prostor pro šatnu," popsala Slámová s tím, že vertikálně bude přístavba a tím i stávající budova zpřístupněna výtahem. „Tím se naše škola stane bezbariérovou," je potěšený Půček.

Důležitý je podle něj i fakt, že v příštím školním roce budou moci díky rozšíření otevřít místo jedné první třídy dvě. „A rovněž si tak budeme moci dovolit mít v každé třídě méně žáků než současných třicet, třeba jen čtyřiadvacet, což bude lepší i z hlediska výuky. Vyučující se dětem budou věnovat víc individuálně. A také jich samozřejmě bude možné víc přijmout," okomentoval ředitel.

Že bude ve třídách méně dětí, hodnotí kladně například Eva Mendlová, jejíž dvě dcery školu navštěvují. „Jedna chodí do třetí třídy, kde je šestnáct dětí, druhá je v první. Tam je jich třicet. Ze zkušenosti můžu říct, že hodně záleží na kolektivu. Třeba mladší dcera je ve třídě, kde jsou klidnější děti. Obecně ale považuji za lepší, když je v jedné třídě žáků méně," řekla Slavkovanka.

Jediné negativum, na které poukazuje, je, že škola už nebude tolik domácká. „Pro své dcery jsem ji vybrala právě proto, že je malá. To je ale jediné minus, s rozšířením školy určitě souhlasím," dodala.