Už brzy se za žáky základních škol v regionu zavřou dveře. Školy však prázdné nezůstanou, děti v nich nahradí dělníci. Jen ve Vyškově vyjdou prázdninové stavební úpravy na téměř tři a půl milionu korun. Letní prázdniny jsou pro zásadnější rekonstrukce nejvhodnější období. „Většina z nich se takzvaně za pochodu dělat nedá, takže je logické, že to školy odkládají na léto," vysvětlila vedoucí vyškovského školského odboru Petra Lakomá.

Výrazné úpravy čekají základní školu v Nádražní ulici. „Opravujeme ji každoročně, jde o postupný proces. Loni jsme opravili jedno schodiště, letos je na řadě druhé. Řemeslníci u toho musejí brát v úvahu, že jde o starobylou stavbu z počátku dvacátého století," upozornil ředitel školy Pavel Pospíšil.

Jen na schodiště se však práce neomezí. „Protože sídlíme ve staré budově, trápí nás odlupující se zdivo. Ve čtyřech třídách musíme kompletně osekat omítky. Využijeme toho a zavedeme do tříd internet, následně je znovu vymalujeme," řekl ředitel.

Žáci se dočkají i lepšího sociálního zařízení. „Záchody jsme naposledy opravovali v roce 1995, což na nich je znát. Proto tam o prázdninách vyměníme dlažbu a obklady. Týká se to ovšem jen chlapeckých toalet, dívčí jsou v trochu lepším stavu, proto přijdou na řadu až příští rok," dodal Pospíšil.

Celkově opravy základních a mateřských škol v okresním městě vyjdou na tři a půl milionu korun. Kromě školy v Nádražní ulici se jedná o opravu zpevněných ploch v Základní škole Letní pole a opravu školního nádvoří v základní škole v Purkyňově ulici. „Rekonstrukce čeká i mateřské školy, konkrétně v Dědické ulici nechá vedení vyměnit kotel a ohřívač vody, školka v Havlíčkově ulici má v plánu rekonstrukci kanalizační přípojky a lapáku tuku a v Rychtářově dostane školka nové podlahy v herně," shrnula Lakomá.

Rekonstrukce a opravy čekají i základní školy v dalších městech a obcích Vyškovska. „Stará dřevěná okna nahradíme novými plastovými," přislíbil ředitel základní školy v Rousínově Jiří Kyjovský.

Drobnější úpravy připravuje i Slavkov u Brna. „Budeme opravovat tělocvičnu, údržbu potřebuje i podlaha v kabinetu chemie," řekl ředitel slavkovské základní školy Vladimír Soukop.

Ne všude bude ale o prázdninách panovat stavební ruch. Někde už totiž školy peníze vydaly v minulých letech. „Loni jsme školu kompletně zateplili a udělali novou fasádu. Letos se tedy spokojíme jen s drobnějšími zednickými pracemi," konstatovala ředitelka Základní školy 711 v Bučovicích Eva Sedláčková.

Podobně na tom je i sousední bučovická základní škola nebo škola v Ivanovicích na Hané. „Loni jsme rekonstruovali všech asi dvě stě oken a nedávno jsme také slavnostně otevřeli nové hřiště, proto na letošní prázdniny nic velkého neplánujeme. Už kvůli penězům," shrnul důvody ředitel školy Miroslav Růžička.