Když byla mladší, chodila si na zámek půjčovat knihy, například Slavkovanka Milada Horáčková. „Teď už tam sice nechodím, ale přemístění knihovny považuji za dobrý nápad. Třeba jen kvůli důchodcům, pro které už může být problém vyjít kopec k památce. Do Bonaparta to pro ně bude pohodlnější," myslí si žena.

50 000 000
korun. I tolik můžou stát podle hrubého odhadu vedoucího odboru investic a rozvoje Petra Lokaje úpravy, o nichž Slavkov uvažuje v souvislosti s Bonapartem.

Hlavní důvod, proč si ale Slavkov nechává zpracovat studii, je přesun Základní umělecké školy Františka France. Ta se nyní nachází v Komenského ulici, a jak říká její ředitelka Jana Jelínková, prostory jsou pro malé slavkovské umělce stísněné. „Když za mnou město přišlo s tím, že bychom se mohli přestěhovat, s odpovědí jsem ani chvíli neváhala. Pokud by to bylo možné už příští rok, budu velmi šťastná. Budova, v níž sídlíme, je stará sto let. Prostory nám nevyhovují," uvedla Jelínková.

Příští rok se Bonaparte úprav možná dočká, ale rozhodně se do něj škola ještě nepřestěhuje. Radnice má podle vedoucího odboru investic a rozvoje Petra Lokaje zpracovaný zatím jen projekt na rekonstrukci střechy a nyní čeká na vydání stavebního povolení. „Půjde o akci za víc než osm milionů. Do návrhu rozpočtu na příští rok ale zahrnutá není," podotkl Lokaj.

Z historie domu
∙ původně stály v místě Společenského centra Bonaparte dva domy, rohový byl gotický a sídlila tam například spořitelna
∙ od poloviny roku 2013 patří celý městu. Předtím měl zhruba deset let dva majitele. Na ideální polovinu, kterou vlastnila soukromá firma, byla v roce 2012 vypsaná exekuce
∙ od začátku letošního roku má objekt ve správě slavkovský zámek, který také patří městu

To se však může změnit. Nasvědčují tomu, jak sdělila místostarostka Slavkova Marie Jedličková, letošní daňové příjmy. Ty se podle ní vyvíjejí velmi dobře. „Dá se proto předpokládat, že ještě budeme mít k dispozici další částky na to, abychom se v průběhu roku mohli kromě akcí, se kterými už návrh rozpočtu na příští rok počítá, pustit i do dalších. Například právě do opravy společenského centra," nastínila místostarostka.

Obnovu střechy je podle ní možné dělat po etapách, čehož město pravděpodobně využije. Co se pak týká plánovaného přemístění základní umělecké školy, v této souvislosti Lokaj mluvil o desítkách milionů korun. Kromě jejího přesunu a stěhování knihovny má totiž město v plánu přemístit do Bonaparta třeba také kino. A informační centrum. „Prostory, v nichž nyní sídlí, nejsou kvůli vlhkosti vyhovující," vysvětlila Jedličková.

Pokud studie ukáže, že plány města jsou proveditelné, čeká Bonaparta i několik stavebních změn. Například pod střechou by vznikly učebny základní umělecké školy, stejně jako v horních patrech. V prvním se nyní nachází sály a restaurace, ty by zůstaly zachované. V suterénu, kde by mohly podle místostarostky vzniknout klubové místnosti například pro teenagery a důchodce, je nyní nevyužívaný sportbar a fungující posilovna. Nad tou by v případě změn, jak potvrdil Lokaj, visel otazník.

Celou akci nicméně město nebude schopné zaplatit z vlastního rozpočtu. A dotace na takový projekt prý v současnosti nejsou. „Nevím o nich. Ale budeme se snažit vše nachystat tak, abychom byli připravení, když budou vypsané," zakončil Lokaj.