„Desátnice Nikola J. je strážníkem a navíc příslušnicí jednotky v Táboře, a to již čtyři a půl roku. Zastává pozici střelec-operátor a ta je opravdu výjimečná,“ přiblížila za akademii kapitánka Monika Nováková. V armádě tuto roli vykonává jen hrstka žen, zatímco v aktivní záloze ji má aktuálně pouze tato jediná. 

Samotným střelbám však předcházela nejprve teorie, pak praxe na simulátorech a se samotnou technikou, aby účastníci dokonale znali zbraňové systémy a stanice. „Cílem tohoto odborného kurzu je získat jak vědomosti, tak prakticko-odborné návyky potřebné k výkonu funkce střelce operátora kolového bojového vozidla Pandur a jeho zbraňové stanice. Připravujeme ho formou nepřetržitého vojenského výcviku, při kterém museli vše společně zvládnout za pouhých deset dní,“ doplnil kapitán Ivan Michalík.

Se svými pocity před prvním usednutím do bojového vozidla se svěřila i desátnice Nikola. „Věřím, že to zvládnu, protože instruktoři se nám věnovali velmi intenzivně. Veškeré postupy a činnost tak máme nadrilované,“ ujistila.

S kolegy však řešila i takové situace, jako bylo vypadnutí obrazovky monitoru, zvěř v cílové ploše, či závada na kulometu, která neumožnovala střelbu. Ale i s tím si všichni poradili. „Bylo to super, čekala jsem to horší, ale potvrdilo se, že jsme skvěle připraveni,“ hodnotila účastnice. Při výcviku se prostřídala v různých pozicích. Uvažovala nad tím, která je pro ni obtížnější. „Za mně velitel osádky, tam je větší odpovědnost, spočívající v komunikaci s více lidmi, s řidičem, střelcem-operátorem a osádkou,“ dodala Nikola.