„Úprava trvala dva a půl roku, celkové náklady přesahují osmnáct milionů korun. Čerpali jsme ale také dotace, které zahrnují milion a 350 tisíc od Jihomoravského kraje. Dále jsme získali 141 tisíc korun od ministerstva,“ bilancoval starosta Radoslav Dvořáček.

Kapacita pro účastníky svateb a oslav dosahuje až na 120 lidí. O provoz zařízení se už v budově nyní stará soukromý nájemce. Oranžerie se skládá ze dvou salonků a společného atria. Menší tropický salonek nabízí prostor až pro šestapadesát osob a do většího salonku se jich vejde šedesát.

„Prozatím nebudeme fungovat jako restaurace s každodenním provozem, ale budeme pořádat pravidelné gastro akce na rezervace. Kapacitu u nich máme na šedesát účastníků. Nejbližší chystané akce jsou aktuálně svatomartinské hody a zvěřinové hody,“ reagoval manažer podniku Václav Filo.

Vybavené prostory využije i obec. „S provozovateli se ale vždy na našich akcích domluvíme v dostatečném předstihu,“ doplnil habrovanský starosta.

ORANŽERIE V HABROVANECH
Plnila funkci skleníku pro nejrůznější rostliny.
Po rekonstrukci poslouží jako restaurace.
S chátrající památkou pomohly obci dotace.
Náklady přesáhly 18 milionů.
O provoz se už stará soukromý nájemce.

Celková rekonstrukce byla rozdělená na dvě různé fáze. „Součástí první fáze byla například demolice všech nehodících se částí. V druhé fázi se dělníci zaměřili na střechy, omítky a zařízení restaurace. Co se týče samotného zámeckého parku, ten absolvoval revitalizaci už před časem,“ upozornil Dvořáček.

Nad výsledky prací projevil spokojenost. Stavba totiž podle něj byla před rekonstrukcí už v havarijním stavu. O získání peněz na opravu kulturní památky přitom tamní zastupitelé usilovali více než deset let. „Poslední etapa byla dovršená letos,“ potvrdil starosta.

Svatbu v Oranžeri

Své oficiální otevření má nové zrekonstruovaná stavba už za sebou. „Byl to úžasný zážitek a krásně strávené odpoledne,“ prohlásila třeba Petra Vlahová, která se akce zúčastnila.

Na letní období slibují provozovatelé fungování ve formě letní restaurace. „Nabízíme možnost pořádání svatby, školení, oslavy, firemní akce a mnoho dalšího. Zajišťujeme víceméně vše od cateringu až po doprovodný program. Zájem hostů je zatím velmi dobrý, jak o gastro akce, tak i o možnost uspořádat například svatbu v Oranžeri,“ vyjmenoval manažer podniku.

V místě, na němž se dlouhé roky podepisoval čas, se podle něj právě začíná psát nový příběh. „Na hosty čekají v saloncích také nejrůznější rostliny. To vše je v zámeckém parku v těsné blízkosti místního rybníka,“ shrnul prostředí nového podniku Fila.

Opravu oranžérie, která historicky plnila funkci skleníku pro pěstování vzácných tropických rostlin, chválili i památkáři. Proti změně jejího využití přitom ještě před rekonstrukcí nevystupovali. Zájemci sem zamíří devátého až desátého listopadu od šestnácti hodin na zmíněné svatomartinské hody. Zvěřinové se pak konají od prvního do pátého prosince.