Dostat se třeba pěšky do Kauflandu dřív a ještě mnohem příjemnější a pohodlnější cestou. Tuto možnost budou mít opět lidé ze sídliště Palánek a přilehlých oblastí Vyškova. Po roce město opět otevře druhou bránu do zámecké zahrady, kterou uzavřelo po její rekonstrukci.
To se místním vůbec nelíbilo. „Kdyby byl do zahrady otevřený i vstup z našeho sídliště, tak nám to ušetří cestu, když jdeme na nákup.

Myslím, že lidé odsud by do parku rádi chodili jen tak na procházky nebo relaxovat. Je opravdu škoda, že zahrada není průchozí,“ posteskla si například jedna z obyvatelek sídliště Věra Jindřichovská.

Mnozí její sousedé se začali s žádostmi o zpřístupnění zahrady z Palánku obracet přímo na radní a zastupitele. A ti jim nakonec vyšli vstříc. „Jeden vstup do zámecké zahrady, a to branou od muzea, město stanovilo v roce 2007. Tehdy zahradu otevřelo po rozsáhlé rekonstrukci. Radní nyní vyšli vstříc požadavkům občanů. Od 1. dubna příštího roku umožní vstup i ze sídliště Palánek a opět tak zahradu zprůchodní,“ potvrdila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Představitelé města nyní musejí připravit pravidla, která upřesní, jak bude zahrada užívaná. Ta pak budou v parku vyvěšená. „Do rady musí jít ještě jeden materiál, který upraví využití zahrady. Tím mám na mysli například otevírací dobu. Vše bude jasné až na jaře,“ naznačil vyškovský místostarosta Roman Celý.

Ten přiznal, že polovina zastupitelstva se zprůchodněním zahrady nesouhlasila. „Materiál se do zastupitelstva dostal poprvé, protože vše se vždy odehrávalo pouze na zasedání rady města. Tam proběhly pouze neúspěšné pokusy otevřít zahradu. Až minulé zastupitelstvo si vyžádalo materiál přímo k jednání,“ objasnil Celý. Doplnil, že sám patří k zastáncům zprůchodnění zahrady i z Palánku.

Zároveň ale podotknul, že pokud by pak začali v zámecké zahradě řádit vandalové, tak město patrně druhý vchod opět zavře.
K odpůrcům zpřístupnění zahrady z Palánku patří například vyškovský zastupitel Radek Mikulka. „Co se týče památek, tak zastávám silně konzervativní přístup. Nemůžu se smířit s tím, že ze zámecké zahrady bude průchozí zóna. Nemyslím, že historickým objektem by měli procházet lidé proto, aby si zkrátili cestu k nákupním střediskům. Nepřekvapilo by mě, kdyby lidé chtěli, aby město zpřístupnilo i bránu za zámeckou lodžií. Měli by to pak k hypermarketu ještě blíž,“ objasnil Mikulka.