Stav povrchů byl špatný, zámeckou zahradu přitom v budoucnu čeká výrazná obnova. Radní už schválili záměr pořízení projektové dokumentace na první etapu rekonstrukce.

Téměř sto hasičů z patnácti jednotek cvičilo ve VÚ Březina na Vyškovsku.
Vojenský újezd Březina a velký požár lesa. Zasahovala tam stovka hasičů. Cvičně

„Než k ní dojde, bylo nutné se k nevyhovujícím pěším trasám nějak postavit. Na zhutněný povrch a lepší pohyb po něm máme zatím pozitivní ohlasy Vyškovanů. Je ale potřeba zdůraznit, že se jednalo o opravu. Zároveň čekáme, jak se bude povrch chovat při změnách počasí. Obdobně bychom totiž přistoupili k chodníkům, u kterých je s ohledem na svahovitost terénu velkým problémem stékající voda po deštích,“ informoval vyškovský místostarosta Roman Celý.

Radnice v budoucnu počítá s rekonstrukcí zámecké zahrady v plném rozsahu, navazovala by na již pořízený Generel obnovy Nového zámku včetně barokního sálu. Zahrada má projít obnovou ve čtyřech etapách. „Uvidíme, kdy bude možné k nákladné rekonstrukci přistoupit, zatím nicméně předpokládáme začátek prací na první etapě v roce 2024. Vše záleží na možnostech města i například na vyřešení majetkoprávních záležitostí,“ upozornil místostarosta.

Zdroj: Deník/Jakub Dostál

Zmínil také bezohledné cyklisty. „Chápu, že to může být nepohodlné, ale kolo mají po zahradě vést. Mlatové cesty nejsou určené na jízdu na kole, pneumatiky narušují jejich povrch. Navíc jezdí nejen po cestách, rýhy se objevují i v travnatých plochách. Městská policie o problému ví a strážníci budou na zahradu častěji dohlížet. Až v budoucnu přistoupíme k její celkové rekonstrukci, povrchy necháme kompletně obměnit a určitě nebudeme přihlížet tomu, jak cyklisté terén ničí,“ dodal místostarosta.

Zámecká zahrada je dnes už v okresním městě spíše stínem své bývalé slávy. „Původně byla otevřená do volné krajiny. Zajímavostí je její sepjetí s architektem proslulé květnané zahrady v Kroměříži, která je dnes na seznamu památek UNESCO, protože je jakýmsi větším dvojčetem asi pětinové vyškovské sestry. Jejich osud byl však odlišný," komentoval před časem architekt Robert Václavík, který posuzoval možnosti budoucí obnovy.

Vizualizace Nového zámku.
Zámku ve Vyškově chtějí vrátit zašlou krásu. Sál má znovu sloužit kultuře

Architektonickou dominantou zahrady ve Vyškově je lodžie z roku 1673. V průčelí má sedm arkád s toskánskými sloupy, horní část zdobí balustráda.