„Oprav v areálu národní kulturní památky se tak dočká nejen Slavkov, ale i partnerské město Holíč, které obnoví původní rybník jako biotopové jezero. Na holíčském zámku vznikne také expozice vyprávějící společnou historii obou měst,“ informovala slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

Zdroj: Youtube

Právě napoleonská historie a slavná bitva tří císařů z roku 1805 obě města přes hranice propojuje.

„Směrem na Hodonín a Holíč ustupovala rusko-rakouská armáda po bitvě. V holíčském zámku se čtvrtého prosince usadil ruský car Alexandr I. Poražená armáda byla po přechodu řeky Moravy přes most u Holíče relativně v bezpečí,“ popisoval historik Martin Rája.

Honosný vodní zámek přitom vznikl jako letní sídlo Marie Terezie. Ve městě se nachází i unikátní památka v podobě náhrobku jednoho z účastníků bitvy, šestnáctiletého ruského důstojníka Nikity Sergejeviče Lunina, který tady v lednu 1806 podlehl svým zraněním.

Skleník je v současnosti nepřístupný

Slavkov se díky projektu může v příštích dvou letech pustit do další vlny obnovy své národní kulturní památky. „Šanci na nový život získá chátrající skleník v areálu zámeckého zahradnictví, který je dnes pro veřejnost nepřístupný. Nachází se v těsné blízkosti nově vznikajícího pavilonu školky na Koláčkově náměstí. Přístup k němu bude mimo jiné i po nově opravených schodech vedle původní Kounicovské hrobky nebo z ulice Kollárova/Zámecká,“ sdělila mluvčí.

Skleník představoval dříve nedílnou součást zámeckého areálu, kde se pěstovaly okrasné i ovocné sazenice pro následnou výsadbu v parku i polesí v majetku rodu Kouniců. „V zimních měsících sem byly také umisťovány palmy a jiné rostliny, které v našich podmínkách vyžadují zazimování,“ doplnila Taťána Bráblíková z Národního památkového ústavu.

Stav bývalého skleníku je přitom nyní havarijní. „Po jeho opravě dojde k zpřístupnění této krásné památky veřejnosti. V plánu jsou i prohlídky a edukativní činnost pro slavkovské mateřské a základní školy,“ komentovala ředitelka Zámku Slavkov Eva Kellner Fialová.

Renovace se však dočkají také opadané poničené betony na všech čtyřech bazénech v zámeckém parku. „Město může také díky tomuto projektu pokračovat v další obnově zámecké zdi – tentokrát podél severní přístupové cesty,“ zdůraznila Slámová.

Účet za mrazy ve vinicích na jihu Moravy. Škody jsou přes dvě miliardy
Účet za mrazy ve vinicích na jihu Moravy. Škody jsou přes dvě miliardy

Obě města pak budou spolupracovat i na dalších projektech. Vznikne mobilní aplikace s naučnou cyklotrasou propojující oba turistické cíle. „Na zámku ve Slavkově u Brna oživí prohlídkovou trasu virtuální realita, která vtáhne návštěvníka do událostí po ukončení bitvy v prosinci 1805. Součástí budou i společné aktivity zaměřené na rozvoj kultury a místních řemesel,“ dodala Slámová.

Projekt Cesta k míru je podpořený z Programu přeshraniční spolupráce. Celkové oprávněné náklady jsou přibližně 5,9 milionu eur. Z toho na Holíč připadají čtyři miliony a na Slavkov 1,9 milionu eur, což je v přepočtu na koruny přes sedmačtyřicet milionů. Evropská a státní podpora je však na české straně ve výši pětaosmdesáti procent.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Habry vytvoří zelenou bariéru. Ve Vyškově je vysázeli za obchodním centrem

Zdroj: Deník/Jakub Dostál