Reportáž

Pánové i dámy pohlížející na diváky ze hřbetů svých ořů, odění v dobovém oblečení, se slavnostně řadí. A moderátor vtipně představuje jak jezdce, tak i jejich koně a hosty seznamuje s trasou Hubertovy jízdy. „Akci pořádáme letos poprvé ve spolupráci s jezdeckým klubem Austerlitz tady na zámku, protože nepochybně právě sem tato slavnost patří. Panstvo vždy jezdilo na koních a tradice jízdy svatého Huberta sahají hluboko do minulosti,“ objasňuje ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Nejenom přehlídka před širokým obecenstvem ovšem čeká na účastníky Hubertovy jízdy. Po slavnostním nástupu odjíždějí prozkoumávat zámecké okolí a je pro ně přichystaný také hon na lišku. „Ten je pouze symbolický. V našich podmínkách jde totiž především o setkání jezdců a milovníků koní. Lišku nahrazuje jezdec s liščím ohonem, nejde tedy o lov, ale o tradici a přátelství. Vítěze budeme slavnostně vyhlašovat,“ informuje Šilhánek.

Ve vzduchu voní hlína, listí a koně. A i když je slunečno, mnozí diváci jsou po chvíli promrzlí na kost. Proto vítají nachystané občerstvení v podobě čaj, grog či kafe na zahřátí. Na grilu voní klobásy a kořeněné pečené maso.

Protože je podzimní období spojené zejména s vinobraním a mladým vínem, různé druhy tohoto moku provoněly také slavkovský zámek. Jeho vedení uspořádalo ve spolupráci s Moravskou bankou vín první ročník výstavy Mladá svatomartinská vína. Jejich ochutnávku si nechává ujít jen málokdo. A ti, kteří přece jenom nejsou milovníky vína, obdivují zámecké panstvo při oživených kostýmovaných prohlídkách památky. Ty jsou tematicky zaměřené právě na loveckou sezonu.

Protože se pomalu blíží doba adventu, návštěvníci neopomíjejí ani dnešní vernisáž výstavy keramických betlémů Marie Dočekalové. „Ve své sbírce jich mám tři sta a některé jsou opravdu ojedinělé,“ říká umělkyně Marie Dočekalová. Za povšimnutí zajisté stojí i podmalba na sklo Zuzany Čechové – Kadlecové, jejíž výtvory můžou lidé spatřit na zámku také ode dneška.

Čas neúprosně běží a hodiny ukazují skoro čtyři hodiny. Zámecký park se znovu zaplňuje jezdci, kteří se vracejí z honu na lišku. Lovci sice mají pár minut zpoždění, ale vracejí se v pořádku. Dokonce už je známý i vítěz, tedy vítězka. Stává se jí Alena Nykodýmová ze stáje Eliot. „Vyšlo počasí a za to jsme všichni moc rádi. Předpoklad úspěchu takových akcí je právě pěkné počasí. Myslím, že lidem se tady moc líbí. A mně samozřejmě také. Troufám si říct, že jsme spokojení úplně všichni,“ hodnotí prezident Středoevropské napoleonské společnosti Ivan Vystrčil.

Den vrcholí příjezdem svatého Martina na bílém koni, který se dělí se žebrákem o plášť. Pomalu se začíná stmívat a promrzlí návštěvníci se začínají ubírat ke svým domovům. „Dnešní akci hodnotím jako maximálně úspěšnou. Jak jsem počítal, bylo tady víc než tisíc lidí. Každý, s kým jsem mluvil, pěl pouze slova chvály. A na dotazy, zda budeme pokračovat v této tradici, všem odpovídám ano, ano, ano,“ ujišťuje Šilhánek.