Tímto prestižním titulem se bude už brzy oficiálně pyšnit taky slavkovský zámek. „S účinností od prvního července se Zámek Slavkov oficiálně stane národní kulturní památkou,“ potvrdila vedoucí oddělení ochrany kulturních památek odboru památkové péče ministerstva kultury Petra Ulbrichová.

Potěšující novinku se jak vedení památky tak i města dovědělo náhodně před několika dny. „Takřka okamžitě jsme jeli do Prahy a informaci jsme si ověřili. Vedoucí oddělení ochrany kulturních památek nám to potvrdila a navíc uvedla, že zámek snoubí historii s kulturním vyžitím. Je to pro nás velice lichotivé. Hlavně z toho důvodu, že návrh na zapsání do seznamu pocházel od ní,“ uvedl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Stavba je podle něj jednou ze dvou navrhovaných na národní kulturní památku, které nejsou majetkem státu, ale obce. „Z jejích slov mimo jiné vyplynulo, že je možné dávat náš zámek za vzor toho, jak se město dokáže o památku starat,“ doplnil ředitel.

Ještě nedávno ho trápily obavy, že získání titulu může mít na památku záporný dopad. „Bál jsem se, že třeba nedostaneme dotace, o něž jsme už požádali. Jde zhruba o padesát milionů korun z evropských fondů na opravu nádvoří a severní cesty. Jak jsem ovšem zjistil, strach byl skutečně zbytečný. Na peníze bychom mohli dosáhnout,“ věří Šilhánek.

Zároveň ho těší, že zámek se zařadí na takové místo, které mu podle jeho slov patřilo už dávno. „Taky jsem přesvědčený, že se nám otevřou nové možnosti. Stavby, které jsou zařazené mezi národní kulturní památky, by měly například získávat peníze na opravy přednostně,“ myslí si ředitel.

Z celé jižní Moravy by se měl objevit nově na seznamu ještě kostel ve Křtinách a naleziště v Dolních Věstonicích.

Z republiky tam pak podle Šilhánka přibude okolo dvou desítek staveb. „Ještě mám informaci, že jde nejspíš o poslední vlnu jmenování. Ministerstvo kultury totiž nechce, aby došlo ke snížení hodnoty tohoto titulu,“ zakončil Šilhánek.