V rudých šatech stojí Renata Ondrušková uprostřed sálu na zámku ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. Právě má za sebou představení, které je součástí komentovaných prohlídek a za moment ji čeká další. Dnes je hraběnkou. Lehce vrtošivou, se sklonem k drahým šatům a uměním přesvědčit hraběcího manžela, že neutrácí jeho peníze, ale jejich společné.

Je to jako cítit se o dvě století zpět. Zvláště, když si myslíte, že vám zámek patří, je ten pocit vynikající. Navíc s tolika sloužícími a hodným manželem,“ říká s úsměvem už mimo roli, zatímco má po boku svého hraběcího chotě, Miroslava Hrazdila.

Začala záchrana šlechtické hrobky na zámku ve Slavkově, dlouhodobě chátrala.
Začala záchrana šlechtické hrobky na zámku ve Slavkově, dlouhodobě chátrala

Je sobotní dopoledne. V zámeckém areálu se koná rozmanitý program. Nechybí jarmark, na louce jsou obří modely planet a Slunce, které byly nedávno k vidění v Brně. V konírně je zase velká výstava zahrádkářů. Také počasí nakonec vychází, Slavkov tak vítá stovky příchozích.

Část z nich si předem rezervovala místa na kostýmovaných prohlídkách zámku. Tentokrát se jimi vine detektivní zápletka, v níž se záhadně ztrácejí věci a hraběcí pár hledá zloděje za pomoci služebných, kata či dvorních dam. Návštěvníci u toho procházejí vyzdobenými místnostmi a nenápadně se dozvídají zajímavosti ze zdejší historie.

Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek

Mezi diváky je například muž představující se pouze jako Honza. Vypráví, že je místní. S sebou má dvě malé děti. „Program tady stojí vždy za podívání, ještě nás to neomrzelo. Odcházíme spokojení,“ tvrdí muž.

Kostýmované prohlídky má na svědomí skupina s názvem Per Vobis a podle všeho je nejstarší svého druhu v celém Česku. S proměnlivou sestavou funguje od roku 1996. Nejde o profesionální herce, klíčové je nadšení. Za přípravou toho, co hostům nabídnou, stojí mimo jiné Eva Špatná. V sobotu je v roli průvodkyně.

„Chystali jsme se v posledním týdnu, mnohdy improvizujeme. Na několika místech návštěvníky zapojujeme do děje a na konci pak hádají, kdo může být oním zlodějem,“ popisuje Špatná současné představení.

Podezřelým se v sobotu dokonce stává i reportér Deníku, kterého si hrabě nechává předvést za doprovodu vojáků. „Odvést do hladomorny!“ přikazuje po krátkém výslechu. Když představení skončí, hrabě – v civilu Miroslav Hrazdil – s úsměvem říká, že mu byl reportér podezřelý už od začátku.


Nahrává se anketa ...

„K tomuto příběhu jsme se vrátili po několika letech. Už v minulosti se nám osvědčilo, když jsme do toho návštěvníky zapojili, proto jsme se s k tomu vrátili. Koho z nich vytáhneme, se rozhodujeme podle toho, jak se během prohlídky chovají,“ vysvětluje.

Při prohlídce se odměnou opakovaně stává smích, v závěru pak potlesk. Jasno je už i o viníkovi celé zápletky. Zlodějem je…