Sehnat na práci, nad kterou místní ohrnují nos, Ukrajince a ještě za něj ušetřit na daních. To je běžná praxe také v některých firmách na Vyškovsku.

„Narůstá počet cizinců, kteří pracují bez povolení. Sice chápeme zaměstnavatele, kteří mají problémy sehnat pracovníky, ale na druhé straně musí respektovat zákony, které upravují zaměstnávání,“ potvrdil ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Kontroly podnikatelů provádí také cizinecká policie a celní úřad. „Proto nedokážeme přesně vyčíslit nárůst práce načerno. Ale zatímco loni jsme neudělili žádnou pokutu, letos jsme museli jednu vyměřit, a to ve výši osmdesáti tisíc korun,“ řekl Marek.

Cizinecká policie se také snaží provádět více kontrol než v minulosti. Případů práce načerno totiž přibývá.

„Nekontrolujeme zaměstnavatele samostatně, ale ve spolupráci s úřadem práce. Ten je schopen nám říci, kdo má oprávnění k práci. My potom například zrušíme vízum,“ uvedl mluvčí cizinecké policie Roman Pittner.

Vyškovský celní úřad zkontroloval v roce 2006 celkem jednadvacet cizinců. „V pěti případech naši pracovníci odhalili porušení zákonů. V letošním roce zatím uskutečnili devatenáct kontrol, z toho jedna byla pozitivní,“ informoval tiskový mluvčí brněnského ředitelství celního úřadu Oto Ploch.

A právě častými kontrolami se podle něj daří omezovat vzestup nelegální zaměstnanosti. Firmy na druhé straně kontroly tlačí, aby cizince nezaměstnávaly, přestože už dlouhou dobu mají problém najít pracovníky.

„Naše situace je ale velmi těžká. Cizinci u mě nepracují, ale už rok mám na úřadě práce požadavek na stavební dělníky. Když ale někdo odtamtud přijde, není možné ho zaměstnat,“ uvedl vyškovský podnikatel ve stavebnictví Václav Štěpánek.

Kdyby podle něj existovala pracovní povinnost, podnikatelé by nemuseli obcházet zákon zaměstnáváním cizinců. „Pak by ani nemuseli chodit pracovníci na kontroly,“ domnívá se podnikatel.

Podobný názor má také jednatel slavkovské stavební firmy Biton Pavel Toncr. Firmám by prý ulehčilo, kdyby je neomezovaly administrativní bariéry při zaměstnávání cizinců mimo Evropskou unii. „Třeba Ukrajinců, kteří k práci potřebují povolení, tu už sice nepracuje tolik jako dřív. Ale kdybychom mohli bez problémů tyto lidi zaměstnávat, naše situace by se tím nejspíš zlepšila. Ke všemu by nám odpadlo jednání s cizineckou policií a úřadem práce,“ dodal jednatel.