„Obraz s názvem Už je lúka pokosená by byl jistě velkou chloubou v nejedné soukromé sbírce, neboť se svou strohou barevností částečně odlišuje od ostatního malířova díla. Lidé ho uvidí poprvé a jistě vzbudí velkou pozornost,“ myslí si pracovnice zámku Hana Partyková.
Obraz věnoval Kounicovi Úprka z přátelství. Často se vídali na hraběcím letním sídle Obora u Uherského Brodu.

Mezi nejznámější Úprkova díla patří Jízda králů nebo Pouť u svatého Antonínka. Jako jeden z prvních využil na svých obrazech impresionismus. Byl vůdčí osobností uměleckých sdružení v Brně a Hodoníně.

I další zajímavé předměty, jako například Myslbekův model jezdecké sochy svatého Václava, nově restaurovaný nábytek z Kounicovy pracovny nebo věci zapůjčené z muzea v Uherském Brodu a z Kounicovy studentské koleje v Brně, představí slavkovský zámek poprvé.

Výstava se koná ke stému výročí, kdy předposlední majitel zámku hrabě Kounic věnoval brněnským studentům v den svého sňatku s druhou ženou Josefínou Čermákovou Kounicův palác na Žerotínově náměstí v Brně. Z prodeje paláce pak vznikla nadace na výstavbu Kounicových kolejí.

Výstava se bude konat do dvanáctého října. Vernisáž, které se zúčastní i hejtmani Jihomoravského a Středočeského kraje, se uskuteční dnes ve třináct hodin.