Blíží se doba školních výletů, a tak mají základní školy na Vyškovsku plné ruce práce s jejich přípravou. Učitelský dozor musí zajistit dopravu, ubytování a také program výletu. Ten se v posledních letech výrazně proměnil i právě na Vyškovsku. Místo památek lákají školáky spíš lanová centra a další zařízení zážitkové turistiky. Jde tak o další útok na peněženky rodičů, kteří vydají nemalé peníze na školní aktivity už v průběhu školního roku.

Pokud tedy chtějí ředitelé památek přilákat školou povinné návštěvníky, musí jim připravit netradiční program. Na bučovický zámek třeba po roce opět zavítají Komedianti na káře. „Jde o komponovaný program určený dětem z mateřských škol a prvního stupně základních škol. Součástí je kostýmovaná prohlídka zámku a divadelní představení. Starší děti si také můžou vyzkoušet svou zručnost v žonglérské dílničce,“ popsala program kastelánka bučovického státního zámku Jana Burianková.

Spojení prohlídky a divadla podle ní chválí jak učitelé, tak rodiče. „Loni přišlo za čtrnáct dní na pět set dětí. Představení si kompletně zajišťují divadelníci, u nichž je také nutné si rezervovat termíny prohlídky. Letos vystupují v Bučovicích ve druhé polovině května,“ dodala Burianková s tím, že některé termíny jsou už zcela obsazené a jiné se rychle plní.

Zážitky především

Rozhodně to však nemají památky v souboji s jinými atrakcemi jednoduché. „Hrady a zámky už několik let netáhnou. Populární pro školní výlety jsou teď spíš lanová centra a podobná zařízení, kde se dá něco zažít. Ne všechno, co by děti chtěly, ale podporujeme. Třeba na jimi žádaný paintball a jiné střílečky je určitě nevezmeme. Upadl také dřívější zájem o rafty a sjíždění řek,“ upozornil ředitel vyškovské Základní školy Letní pole Jiří Sochor.

Ještě výraznější změnu však vidí v délce výletů, které teď školáci podnikají. „Hlavně upouštíme od vícedenních výletů. Zatímco dřív se většinou jezdilo na tři dny, teď spíš převládají jednodenní akce,“ podotkl Sochor.

Důvodů je podle jeho slov hned několik. „Kratší akce nejsou tak organizačně náročné, například kvůli suplování učitelů. Nezanedbatelné je také zajištění větší bezpečnosti na výletech. Učitelé mají za děti zodpovědnost a nemůžou si dovolit tolik co rodiče, takže akce se zvýšeným rizikem v dnešní době nepřipadají v úvahu,“ vysvětlil Sochor.

Dalším důvodem je pak podle Sochora cena, kterou musí za výlet zaplatit rodiče. „Děti dnes mají daleko víc aktivit než generace před nimi. Tehdy byl většinou školní výlet jedinou akcí za celý školní rok,“ dodal ředitel.

S tím souhlasí také ředitelka Základní školy v Křenovicích. „Akcí během roku je dost a pro rodiče je to finančně náročně. Některé děti z druhého stupně byly třeba letos v Anglii. Osmáci byli zase na lyžařském kurzu, a tak už pojedou jenom na jednodenní výlet,“ řekla ředitelka školy Helena Weidingerová.

Přesto se snaží školní výlety nadále zachovat. „Snažíme se organizovat spíš poznávací akce. Vždy objednáváme u osvědčených dopravců autobus, ale musí jet víc tříd dohromady, abychom ho zaplnili,“ dodala Weidingerová. To je však dáno i běžným počtem žáků ve třídách, kdy se do autobusu vejdou i klidně dvě třídy zároveň.

Využít i dál

O to, aby si děti z výletu odvezly i několik užitečných informací, se snaží i třeba vyškovská škola, ačkoli je zaměřená na sport. „Děti si sportování užijí dost o víkendech ve svých oddílech. Proto se snažíme výlety zaměřit tak, aby mohly některé poznatky využít v dějepisu, zeměpisu nebo přírodopisu. Navíc se při jednodenních výletech nedá vyjet moc daleko, takže poznávají hlavně nejbližší okolí,“ doplnil Sochor.