Budova takzvané staré pošty už nebude hyzdit Sušilovo náměstí v Rousínově. Při posledním jednání se na tom shodli zastupitelé města. Rousínovští budovu odkoupí od jejího stávajícího majitele za více než čtyři a půl milionu korun. Dům pak město opraví a zřídí v něm ubytovací zařízení.

Přesto že je budova ve velmi špatném stavu, je v jejím přízemí v současné době fungující restaurace. „Pokud se nedohodneme jinak, chtěli bychom nad ní zřídit zařízení hotelového typu. Stropy má dům ve výšce zhruba tří metrů, takže by se v něm daly udělat velmi nadstandardní pokoje," uvedl rousínovský starosta František Havíř.

Zoufalý je ovšem technický stav budovy. „Vazba je nahoře uhnilá a propadlá je asi čtvrtina stropu. Také zdi jsou ve velmi špatném stavu. Bude tedy nutná důkladná oprava," připomněl starosta.

Vzhledem k tomu, že budova je historicky cenná, bude město muset opravy konzultovat s památkáři. Ti jsou ovšem podle starosty vstřícní. „Jde jim především o zachování tvaru střechy a zachování zdí. Nebrání se například ani střešním oknům," podotkl starosta.

Současný majitel o ceně budovy s městem tvrdě vyjednával. „Původně trval na ceně pět milionů dvě stě tisíc korun, ale po ročních jednáních ustoupil na cenu čtyři miliony šest set tisíc. Ještě před asi dvěma týdny volal, jestli můžeme cenu o sto padesát tisíc korun zvýšit," poznamenal Havíř.

Někteří zastupitelé přesto dohodnutou cenu považují za příliš vysokou. „Oddělil bych ekonomiku od toho, že je potřeba budovu spravit. Před několika lety stál dům tři a půl milionu korun a od té doby je zase v o něco horším stavu. Vím o srovnatelné nemovitosti, která se prodává za necelé dva miliony korun, a proto se mi současná vyjednaná cena zdá vysoká," řekl například zastupitel a předseda finančního výboru Pavel Švejnoha.

Kolik bude město muset vynaložit na rekonstrukci památky, zatím nikdo odhadnout nedokáže. „Možná by bylo lepší nechat cenu určit odborníkem. Je tady sice možnost zažádat o dotaci z takzvaných norských fondů, ale k těmto penězům je velmi těžké se dostat. Za spousty peněz, které dům v budoucnu pohltí, by se ve městě mohla udělat celá řada jiných investic. Cena stanovená odhadcem by pro nás mohla být alespoň jakési měřítko," uvedl zastupitel Zdeněk Šedý.

Podle starosty by však argumenty odhadce zřejmě snížit cenu nepomohly. „Stanovená cena je výsledkem dlouhých vyjednávání a není pravděpodobné, že by na základě odhadu současný majitel na nižší cenu kývl," myslí si starosta Havíř.

Zastupitel Jiří Lukášek naopak koupi podporuje. „Stará pošta je jednou z dominant města a je naší morální povinností budovu za vyjednanou cenu koupit a starat se o ni. Z už zavedené restaurace nám do městské kasy plyne nezanedbatelná částka a nájem za celý objekt bude ještě vyšší," podotkl zastupitel.

Podle něj ve městě navíc ubytovací kapacity chybí. „Město by mělo dát budovu do dobrého stavu, zřídit v ní zařízení hotelového typu a pronajímat ho. Kdybychom dům neodkoupili, hrozí, že ho bude chtít nějaký podnikatel s vidinou rychle návratné investice, a památka bude dál chátrat," zmínil Lukášek.

Stará pošta není lhostejná ani obyvatelům města. „Dům kdysi patřil městu a myslím si, že by to tak mělo být zase. Chceme mít náměstí pěkné a v tom stavu, v kterém je, pošta rozhodně hezky nevypadá. Měla by se spravit," řekla například Věra Lysová.