Zároveň mají možnost si komíny vyčistit i svépomocí, musejí však dodržovat přísná pravidla. Hrozí totiž značné riziko požárů.

Odborné prohlídky můžou odhalit špatný stav komínů vzniklý letitým používáním. „Mezi častými vadami se objevují zahnilé kouřovody, ale už jsem viděl i napojení udělané z nejrůznějších hadic. Zjištěné závady píšu do zprávy o provedené kontrole a s majiteli se snažím domluvit termín nápravy a následné kontroly,“ podotkl například křenovický kominík Radovan Bugár.

Stejně postupuje také kominík z Drnovic Richard Janča. „Pokud najdu nějaké závady, zapíšu to do protokolu a zákazníkovi poradím, jak vzniklou závadu odstranit. Co se vzniklým problém udělá, je však už na majiteli,“ řekl Janča.

Při své práci naráží často na problémy související s přístupem do komína, například kvůli špatným dvířkám. „Často upozorňuji zákazníky na dvířka od komína, která už jsou zkorodovaná. Jimi pak může vylétnout ven jiskra a způsobit požár. Někdy naopak dvířka nejdou otevřít nebo chybí úplně. Na to všechno si lidé musejí dávat pozor,“ zdůraznil Janča.

Nezajištěná dvířka

Riziko potvrzují i hasičské statistiky. „Nedbalost v souvislosti s topením je častým důvodem vzniku požárů v domácnostech. Ve starých domech se požár často rozhoří od trámů, které jsou zazděné v komínu. Mezi další příčiny vzniku požárů patří špatný stav topidla, nezajištěná dvířka nebo nedodržení bezpečné vzdálenosti hořlavých látek od komína,“ vyjmenoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

S prohlídkami proto doporučuje začít ještě před hlavní topnou sezonou. „Kontrolu komínů je dobré udělat buď na konci topné sezony nebo s dostatečným předstihem před jejím začátkem. Kdyby se vyskytly nějaké problémy, je možné je v klidu opravit,“ vysvětlil Haid.

Lidé se tímto doporučením řídí, a tak mají kominíci na Vyškovsku plné ruce práce. Jejich vytížení zvyšuje i novela zákona, která platí od letoška. „Vznikla proto, aby si lidé nechali od odborníka udělat to, co si dřív dělali sami,“ upozornil Janča.

Čistit svépomocí

Novela však přináší i možnost vyčistit si komín svépomocí. „Dřív tato možnost nebyla, takže jde spíš o legalizaci toho, co bylo předtím běžnou praxí. Svépomocí je možné čistit komíny od kotlů do výkonu padesát kilowattů. Do čehož spadá většina kotlů v rodinných domech nebo chatách,“ uvedl mluvčí hasičů Haid.

I čištění komínů svépomocí však musí mít pravidla. „Když už si lidé chtějí komíny vymetat sami, měli by se aspoň nechat poučit od odborníků. V žádném případě je to však nezbavuje povinnosti mít písemnou zprávu o provedené kontrole,“ řekl Haid.

Prohlídku musí udělat odborník, který také vystaví potřebné potvrzení. „Ve vládním nařízení se také nerozlišuje typ budovy, takže platí stejně pro rodinné domy jako pro chaty,“ podotkl mluvčí hasičů Haid. Ačkoli hasiči nemají možnost kontrolovat dodržování novely, rozhodně ji nedoporučují podceňovat. „Hasiči můžou kontrolovat jenom firmy a podnikatele. Každopádně po případném požáru od hasičů pojišťovny vyžadují hlášení. Pokud z něj zjistí, že za požár může špatný komín, můžou pojistné plnění snížit nebo odmítnout vyplatit,“ řekl Haid. Vládní nařízení určuje lhůty kontrol a čištění zvlášť pro kotle na tuhá, kapalná a plynná paliva. U kotlů do padesáti kilowatt nařizuje kontroly shodně u všech typů jednou za rok.