In-line dráha, kluziště, tréninková plocha pro dobrovolné hasiče nebo areál pro krosová kola. To všechno má časem vzniknout v Drnovicích v areálu za chátrajícím fotbalovým stadionem, kde je momentálně jen zanedbané škvárové a beachvolleyballové hřiště. O pozemek má zájem také soukromý investor, který by tam rád viděl fotbalové hřiště. Jak se nakonec lokalita promění, rozhodnou až drnovičtí zastupitelé příští měsíc.
O rekultivaci zanedbané lokality rozhodla obec už před nějakou dobou. „Měl by tam vzniknout volnočasový areál, zájem má také soukromý investor. Co je lepší varianta, o tom rozhodne zastupitelstvo, až bude mít v rukou podrobně zpracované oba návrhy,“ podotkla starostka Drnovic Zuzana Hermanová.
Studii nového využití areálu za stadionem zpracovala pro obec architektka Pavlína Čepelková. „Je to zpracované komplexně pro celou lokalitu. Vzniknout by tam mělo nové kluziště, které bude v létě sloužit pro in-line bruslení. Bruslařům a malým dětem na kolech poslouží také zpevněný okraj nové běžecké dráhy pro děti ze základních škol, která má mít čtyři sta metrů,“ prozradila své návrhy Čepelková.
S rekultivací areálu se dočkají i místní dobrovolní hasiči. „U běžecké dráhy bude i stometrový pruh udržovaného trávníku, který bude sloužit jako závodní a tréninková plocha pro dobrovolné hasiče,“ řekla Čepelková.
Beachvolleyballové hřiště, které je momentálně neoplocené a plné střepů, chce obec zachovat. S proměnou celého areálu mu má přibýt plot a hřiště má pak sloužit svému účelu, stejně jako tréninková stěna pro tenis, která má vyrůst opodál. Část škvárového hřiště se změní v plochu pro krosová kola, na kterých teď děti jezdí v místech kanalizační šachty.
V areálu také přibudou nové stromy. Ty, které tam momentálně jsou, čeká probírka a dosadba nových, případně by pak podél valů, kde stromy rostou, vznikla stezka pro pěší. „Úplně v jižní části areálu jsou dva vršky. Na jednom z nich vznikne vyhlídková plošina, odkud bude nádherný výhled na celé panorama Drnovic. Na druhém vršku pak vyroste dominanta celého areálu, zasadíme tam vzrostlý strom,“ dodala Čepelková.
Celý projekt je podle ní zpracovaný tak, aby se při rekultivaci areálu používalo maximum materiálů, které zatím na místě jsou. Rekonstrukce by tak byla jednak ekologičtější, jednak levnější. I tak by se cena areálu podle odhadů měla vyšplhat do milionů korun. „Odhadovat ji zatím nechci, je to předčasné. Už teď je však každopádně jasné, že bude nutné zažádat o dotace, pokud má celý projekt dospět do zdárného konce,“ podotkla starostka Hermanová.
Místní lidé záměr zrekonstruovat areál za stadionem vítají s radostí. „O projektu víme a vítáme ho, studie vypadá krásně. Určitě by bylo dobré, kdyby se areál zrekultivoval a oživil,“ uvedla například Hana Kunhartová z místního občanského sdružení Kolokoč.
Také předseda místního sdružení Drnka Pavel Klvač je z návrhu nadšený. „Velmi se mi líbí, a to hlavně ze tří důvodů. Areál by byl volně přístupný pro veřejnost, dospívající mládež by díky němu získala mnohem víc možností vyžití než jen fotbal, což tu zatím chybí. Třetí důvod je ten, že je celý projekt velmi šetrný k přírodě. Paní architektka je velmi otevřená moderním přístupům, navíc nestřílela od pasu, ale konzultovala celý projekt se spoustou lidí z Drnovic. Myslím, že je to opravdu kvalitní studie,“ řekl Klvač.