Po velké noční bouřce v úterý nikdo ve Slavkově nečekal, že to nejhorší teprve přijde. Po čtrnácté hodině vypukl neobyčejně prudký liják, který trval dvacet minut. Z polí od Vážan nad Litavou, Němčan a slavkovských vinohradů začaly do města proudit řeky vody. A okrajové části města byly zanedlouho zaplavené.

Vodě neodolal ani symbol města: slavný slavkovský zámek. „Obrovská vlna se přenesla přes golfové hřiště a smetla zámeckou zeď, stalo se to během chvilky,“ popsal očitý svědek Michael Hrbata.

Zámecká zahrada se ocitla pod vodou. „Zničených je asi šedesát metrů zdi, musíme vyrozumět památkáře. Stavba už byla zřejmě podmáčená z minulých dešťů a prostě nevydržela,“ řekl na místě ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Na vině mohou být zemědělci

Doplnil, že zámek samotný je v pořádku. Slavkovský starosta Ivan Charvát informoval, že město už zjišťuje, zda uspěje u pojišťovny s nárokem na úhradu škody vzniklé poničením zdi. „Pomůžeme také komukoliv z obyvatel, který se na nás obrátí s prosbou o právní radu,“ ujistil starosta.

Nevyloučil přitom, že část nákladů bude město vymáhat i od zemědělců. „Všude na polích je zasetá kukuřice, ta nemohla vodu vůbec zadržet,“ uvedl Charvát.

Škody budou značné. Voda s bahnem se přehnala přes sídliště Zlatá hora, Tyršovu ulici, ulici Na Špitálce a lokalitu Nádražní. Někteří lidé měli zaplavené sklepy, jiní i obytné prostory. Dalším se v bahně utopila auta. Dobrou zprávou je, že nikdo neutrpěl vážnější zranění.

Povodeň dokonce na čas zastavila provoz na železničním nádraží. Slavkovské serpentiny byly ještě večer neprůjezdné. Dopravu na místě řídili policisté a strážníci.

Plné ruce práce měli také hasiči. První nápor museli zvládnout místní dobrovolníci. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Haida odčerpávali vodu například v ulici Boženy Němcové, v Jiráskově, Nádražní a Čelakovského ulici.

Potíže v Ivanovicích

Problémy byly i jinde v okrese, takže Slavkovu nemohli pomoci hasiči odjinud. Profesionálové z Vyškova vyrazili do Ivanovic na Hané. Tam se už od minulého týdne tvořila vodní laguna, která ohrožovala přilehlé domy. „U autobusového nádraží je nejnižší bod ve městě a tam se voda také usazuje. Zaplavila už lidem zahrádky a pár sklepů. Hasiči zasahují, aby nebyly zatopené i další přízemí domů. Problémem je povrchová voda, která je asi padesát centimetrů pod zemí. Plní se i studny, kdo v ní měl dva metry vody, teď má skoro pět,“ řekl ivanovický starosta Josef Lysák.

Zaplavené sklepy měli také lidé v Holubicích, Rousínově, Dobročkovicích a Hodějicích. „Máme zatopené hřiště, lidé určitě i sklepy,“ řekl hodějický starosta Jiří Florian.

REPORTÁŽ: Pohroma přišla z kopců. Město bylo pod vodou

Celý Slavkov se v úterý pustil do boje s vodním živlem. Na nohou byli obyvatelé, technické služby, hasiči. Všichni se bojí dalších dešťů

Slavkov u Brna - Na bílém triku majitele hotelu u slavkovského nádraží Přemysla Floriána se dobře vyjímají skvrny od bahna. Právě prožil možná nejhorší odpoledne svého života. Po ničivé průtrži mračen smetla voda, která se prodrala z polí pod Vážany nad Litavou, jeho zahradu a skončila ve sklepích pod restaurací. „Všechno to steklo z polí, mám bahno ve sklepě a prasklo tam potrubí,“ říká viditelně unavený muž.

Ještě poděkuje za pomoc hasičům, kteří ze sklepa odčerpávali vodu a zase odkráčí pryč. Než všechny následky včerejší záplavy zmizí, dá to ještě hodně práce.

Nejhorší za dvacet let

Podobně pohnuté okamžiky prožívají i další obyvatelé města, k němuž byly živly v úterý obzvlášť nemilosrdné. „Takovou záplavu nepamatuju od roku 1986. Máme asi dvacet centimetrů vody ve sklepě a zatopenou zahradu,“ svěřuje se v Tyršově ulici Dalila Hodinová.

Její sousedé, manželé Kellnerovi, kvůli pohromě narychlo přijeli z práce. K domu se skoro nemohou kvůli vodě a bahnu dostat. Ve sklepě mají půl metru vody.

A to přitom retenční nádrž nedaleko zadržuje ten nejhorší příval, který přichází z oblasti slavkovských vinohradů po čtrnácté hodině. Místní zajišťují, aby voda odtékala do kanalizace. „Jestli se tenhle odtok ucpe, tak je celý Slavkov pod vodou,“ ujišťuje při práci Jan Hudec.

Nestalo se tak, ale moc k tomu nechybí. Příval bahna, tentokráte od Urbánku a Němčan, zatápí sídliště Zlatá Hora, někde tam doslova plavou automobily.

Bahno na místě s pomocí techniky odklízejí pracovníci slavkovských technických služeb. Na nohou jsou už od rána a kvůli povodni rovnou přecházejí na další směnu. „Sotva jsme tu uklidili po nočním lijáku, přišla tahle pohroma. Nateklo sem bahno, sláma, která se na poli nerozloží, spousta vody. Ve Slovanské ulici tekl příval zahradami. Někteří to měli i v domech, ale většinou to odnesly sklepy,“ popisuje vedoucí čety pracovníků, která se činí na dvoře jedné z bytovek Jiří Mazal.

Hasiči pracovali naplno

Taky hasiči, ať už dobrovolní nebo profesionálové, dostávají zabrat. Nevědí, kam dřív skočit, jejich pomoc potřebují na řadě míst současně. Třeba v ulici Na Špitálce kolem půl třetí sotva projedou auta, silnice se změnila v řeku. Místní mají zahrady i sklepy pod vodou. „Odčerpáváme vodu a bahno všude po celém městě, vesměs ve sklepích. Máme za sebou Jiráskovu ulici a hotel,“ říká u slavkovského nádraží slavkovský hasič Jan Kachlík.

Problémy jsou takřka po celém městě. Zeď slavkovského zámku je doslova na padrť po direktu, jenž jí uštědřila povodňová vlna, která se přehnala přes golfový areál. Zámecká zahrada je pod vodou. „Musíme nějak dostat vodu od zámku. Ve středu přijedou památkáři, aby si prohlédli rozsah škod. Doufám, že získáme nějakou podporu z kraje,“ svěřuje se u torza zdi slavkovský starosta Ivan Charvát, který odpoledne odvolal všechny dohodnuté schůzky a svolal krizový štáb města.

Ten už má za sebou okružní jízdu po všech místech postižených povodní. „Na Zlaté Hoře byla auta ze tří čtvrtin pod vodou, to je šílené. Někteří lidé jsou z toho všeho doslova zoufalí. Naštěstí nebylo nutné nikoho evakuovat a nikdo také není zraněný,“ dodává starosta.

S obavami přitom čeká, co přinese středa. „Rozhodně budeme všichni v pohotovosti. Půda je hrozně napitá, takže už moc vodu nezadržuje. Další takový příval by byl pohroma, ale doufejme, že už pršet přestane,“ přemítá první muž Slavkova.

PETRA DAŇKOVÁ
MICHAL SKLENÁŘ