Jeho rozsvícení ovšem mezi částí obyvatel vyvolalo spíš zklamání. Čekali jehličnan. Místo něj se na začátku adventu rozzářily listnáče, lípa a paulovnie. „Ve dne to není tak vidět, ale večer vypadá opravdu hrozně. Začali jsme jí říkat bábovka. Byla jsem zvyklá na smrk," komentovala například Jitka Florianová ze Slavkova.

Ostřejší byly reakce na sociální síti, kde dokonce zastupitelka Dagmar Živníčková zorganizovala sbírku za ozdobení stříbrného smrku na náměstí. „Nechtěla jsem tím ale vyvolat žádnou umělou hysterii. Nakonec však k tématu stejně vznikla," poukázala Živníčková, která Slavkovany vyzývala i k dozdobení jehličnanu vlastními dekoracemi. Někteří její žádost také vyslyšeli.

Zářící lípa ve Slavkově vyvolala vlnu kritiky, město zareagovalo nazdobením smrku.

Myšlenka lípy coby vánočního stromu vzešla od starosty Michala Boudného. Podle svých slov se inspiroval v jiných městech republiky a Evropy. I přes hlasitou kritiku je nicméně přesvědčený, že převažují pozitivní ohlasy. Negativní ho mrzí. „Byl jsem smutný spíš z reakcí na sociálních sítích. Tolik špatné nálady, polopravd a výmyslů jsem tak koncentrovaně ještě nezažil. Jsou to ale stejní lidé, kteří loni kritizovali původní výzdobu," konstatoval starosta.

Nakonec ve městě září i stříbrný smrk. Ten nechala radnice ozdobit hned následující den po slavnostním rozsvěcení vánočního stromu.

Co se týká sbírky zorganizované slavkovskou zastupitelkou, o té město vědělo, peníze z ní nicméně nepřijalo. „Ale ne proto, že bychom jimi opovrhovali. Ale proto, že jsme se dohodli, že peníze budou použité na výrobu dalších ozdob, které vytvoří děti ze spolku vedeného paní Živníčkovou, Výtěžek je zhruba osmnáct set korun," dodala mluvčí města.

S tím, jak je nyní celé centrum rozzářené, je vedení Slavkova spokojené. Podle některých lidí je ale i nové řešení špatně. „Myslím, že by měl být nazdobený a rozsvícení jen jeden vánoční strom, aby tak působil jako dominanta. To, že radnice nechala nazdobit další, se mi nelíbí, působí to na mě spíš komicky," podělila se o názor třeba Marie Hrabovská.

Příští rok Slavkov hodlá postupovat jinak. „Ze současné situace si vezmeme ponaučení a výzdobu s obyvateli zkonzultujeme. Uvidíme, jak bude vypadat," řekla Slámová. Starosta doplnil, že si nechají zpracovat studii. „Co se týká připomínek obyvatel, akceptovat budu pouze střízlivé a konstruktivní návrhy, ne třeba Santa Clause na provazovém žebříku," uvedl.

Kromě toho, že zářící lípa vyvolala v případě některých obyvatel negativní ohlasy, vzbudila také obavy. Část Slavkovanů totiž nabyla přesvědčení, že město smrk nenazdobilo, protože má jít k zemi. „Dokonce zde kolovala i petice proti kácení," poznamenala například Soňa Coufalová.

To ovšem radnice vyvrací. „Z architekto­nického a urbanistického hlediska tam sice nemá co dělat, na tom se shodli odborníci, ale na příští rok plánujeme k šestistému výročí města rekonstrukci náměstí včetně mobiliáře a architekt dostal zadání s tolik diskutovaným stromem počítat," ujistil Boudný.

ZDENĚK KOUSAL