Před dvěma lety si mnuli ruce, loni se už úsměv z jejich tváří lehce vytrácel, letos bude možná ještě hůř. Včelaři jsou z dosavadní letošní produkce medu rozpačití. Viník je stejný jako v předešlých letech rozmary počasí. „Zima byla dlouhá. Jaro přišlo později, bylo studené a propršelo. Pak přišlo léto, které je zase extrémně suché. Takže se nám nektar rychle vysušuje," poznamenal včelař Josef Hartl.

Jeho slova potvrzuje také nákazový referent vyškovských včelařů Jaroslav Matuška. „Když vše začalo kvést, včely po zimě neměly dostatek sil. Pak zase pršelo, včely proto nevylétaly a nektar z květů spláchl déšť. Teď nám zase nektar zasychá. Je to však hodně individuální. Někdo má medu dost, jiný je nešťastný. Já jsem spokojený, záleží na tom, co včely obhospodařují," upozornil Matuška.

Rychlé odkvétání

Podle nemochovického včelaře Libora Hanouska mu zase chyběly hned dvě generace včel. „Ty jsme pak při snůšce postrádali. Vše začalo velmi rychle kvést a zároveň odkvétat, takže nektar včely nestačily sbírat. Samozřejmě stále květy na loukách jsou, tak se to stále snaží dohnat. Přesto očekáváme tak třetinu produkce loňského roku. Možná to bude lepší, rozhodnou následující týdny," popsal letošní vývoj Hanousek.

Výrazně méně sladkého včelího produktu bude mít i Hartl. „Je to bohužel bída. Oproti loňsku můžeme produkci medu počítat v kilogramech. Pokud nějaký med mám, tak hlavně lesní. Lidé chodí, že by se chtěli zásobit a ptají se třeba po desítce kilových sklenic, vyhovět jim ale nemůžu," krčil rameny včelař.

Přestože loni měli někteří včelaři zásoby z předchozího roku, mohli slabší produkci nahradit ze zásob. Letos jsou však podle včelařů závislí pouze na tom, co vyprodukují.

Kilogram medu se podle Hanouska momentálně pohybuje od sto pětadvaceti do sto čtyřiceti korun. „Nižší cenu jsem viděl především ve včelařských obchodech, vyšší pak například na brněnském Zelném trhu," podotkl nemochovický včelař.

Cenu akceptuje

Jako nezbytnou součást spižírny bere med například řidič autobusu Zdeněk Zapletal. Na nedávném výletě koupil medu hned tři kila. Zaplatil méně. „Cena devadesát korun za kilo je ve srovnání s minulými lety možná vysoká, ale vždycky si uvědomím, kolik je s jeho výrobou práce. Takže s cenou problém nemám," ujistil Zapletal z Kroměřížska.

Právě v sousedním okrese se objevil také mor včelího plodu. „Od svých známých jsem neslyšel, že by byl na Vyškovsku hlášený. Na Kroměřížsku se však projevil. Varroáze, infekčnímu onemocnění včel způsobenému roztočem, se v některých případech vyhnout dost dobře nedá. Hodně záleží na přístupu každého včelaře," upozornil Hanousek.

To potvrdil i Matuška. „Je třeba zavčas do úlů nasadit takzvaný gabon, což je dýhová páska s kontaktním léčivem, které roztoče ničí. Jak dobře včelař léčil, zjistí na jaře následujícího roku," vysvětlil odborník.