Odstavit vůz před některým důležitým úřadem nebo pracovištěm někde v centru a přitom neplatit parkovné, to už se stává snem i ve městech okresu, hlavně ve Vyškově. Města chtějí tyto problémy zmírnit i v době krize, takže investují do nových parkovišť.

Ve Vyškově vznikne pětatřicet podélných parkovacích míst v rekonstruované Družstevní ulici. Ke zklidnění dopravy má v okresním městě pomoci vybudování několika jednosměrek.

Na druhou etapu tak zvané optimalizace dopravního systému město momentálně shání prostředky. „Chceme se zaměřit na ulice, kde je problém s parkováním a s kolizními situacemi v dopravě. Díky jednosměrným ulicím získáme zároveň prostor pro parkovací místa,“ vysvětlil vedoucí odboru dopravy Městského úřadu ve Vyškově Petr Buchta.

Jednosměrný provoz a tím i rozšíření počtu parkovacích míst se má týkat hlavně okolí Hybešovy ulice.

Vyškované podobné kroky vítají. „Víc parkovacích míst třeba hodně pomohlo lidem na sídlišti Osvobození. Situace s parkováním je tam o poznání lepší,“ řekl například řidič Jaroslav Krátký.

A bude ještě lépe. Po vybudování nové okružní křižovatky Letní pole – Dědická má vzniknou zhruba čtyřicet parkovacích stání.

Postaví také garáže

Podle vedení města není možné pouze jen rozšiřovat parkovací místa. Na sídlišti Tyršova tak vyrostou garáže. Vybudovat je má soukromý investor. „Jako každé město musíme i my neustále řešit problémy s parkováním. Nicméně je potřeba uvažovat rozumně a snažit se dostat auta také z ulic,“ prozradil vyškovský místostarosta Roman Celý.

Vedení radnice si od investorů nicméně nárokuje některé podmínky. „Na pozemcích musí být minimálně čtyřicet garáží v maximálně dvou podlažích,“ doplnila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

V Bučovicích mají lidé problémy s parkováním především v okolí polikliniky a u finančního úřadu. Pokud se ve druhém případě třeba v době podávání daňových přiznání sjede na úřad víc motoristů, často blokují výjezd vozidel z prostor stavební frmy v sousedství.

Přilehlý areál včetně budovy finančního úřadu patří stavebnímu bytovému družstvu Nový život Bučovice. A to se rozhodlo, že pro veřejnost zpřístupní parkoviště, které je nyní pouze pro zaměstnance úřadu a okolních firem. „Stání se nacházejí za branou v areálu bytového družstva. Musíme je oplotit, aby byla oddělená od zbytku území, kterým projíždějí kamiony. V prostoru se nachází dvacet až pětadvacet míst, pro veřejnost jich bude sloužit přibližně deset,“ prohlásila předsedkyně družstva a zároveň bučovická zastupitelka Dagmar Janíčková.

Nových parkovacích míst by se řidiči měli dočkat brzy. „Parkoviště plánujeme zpřístupnit během první poloviny letošního roku,“ uvedla Janíčková.

Naopak situace je hodně odlišná ve Slavkově u Brna. Zaparkovat tam auto v centru se může pro řidiče stát opravdu zapeklitým problémem. Situace je nejhorší, když se ve městě, které bývá cílem mnoha turistů, koná velká akce pro tisíce lidí. Radnice nicméně nová parkovací stání zatím neplánuje. „Na letošní rok nepřipravujeme výstavbu nových parkovacích míst,“ prohlásil místostarosta Slavkova u Brna Jiří Doležel.

Problémy s parkováním v centru Rousínova zmírnilo nové autobusové nádraží. Díky modernizaci sídliště a vybudování dvou parkovišť se zlepšila i dlouhodobě špatná situace v tamní lokalitě. Lidé tam totiž parkovali i na trávě a riskovali botičky od strážníka.

V Ivanovicích na Hané jsou potíže s parkováním hlavně v Žižkově ulici, kde parkují zaměstnanci nedalekého podniku Bioveta. Ulice je od křižovatky s Husovou ulicí až po zahrádky plná aut. Projet pak ulicí, kde často navíc stávají vozidla po obou stranách úzké silnice, je velmi obtížné. Bioveta v současné době staví školicí středisko, u něhož by mělo vzniknout i nové parkoviště.

MICHAL KOČÍ
REDAKTORKY VYŠKOVSKÝCH NOVIN