Zastupitelé zasednou od patnácti hodin v sále Besedního domu ve Vyškově. ANO má ve stávající koalici nahradit hnutí VY. Jurka dále potvrdil, že bude na funkci nového starosty navržen právě on, působil v ní přitom předcházející volební období. „Jestli mě zastupitelstvo zvolí, to už predikovat nedokážu,“ uzavřel Jurka.

Redakce oslovila také starostku. „Své vyjádření poskytnu na dnešním zasedání zastupitelstva,“ sdělila Karin Šulcová.

Karin Šulcová vykonávala minulé období funkci 1. místostarostky, nyní zamíří do čela vyškovské radnice.
První žena v čele Vyškova: Šulcová chce více míst pro auta i školčata

Pro její odvolání bude hlasovat třeba také opoziční zastupitel za SPD a člen kontrolního výboru Libor Bláha. „Jsem nespokojený s tím, jakým způsobem město řídila. Uchopila svou funkci velmi nešťastné, jako by byla feudální panovník, město její léno a zastupitelé, úředníci a do jisté míry i občané její poddaní. Odvolání radních z řad hnutí ANO naopak nepodpořím, protože mi nejde o politickou značku, ale jen o kvalitu řízení města a ta nebyla dle mých představ,“ reagoval Bláha.

Zastupitel Jiří Hajzler připomněl, že v předem poslaném programu III. jednání současného zastupitelstva města Vyškova bod o odvolání není výslovně uvedený. „Asi bude zařazený až přímo na jednání. Velká změna by měla mít nějaké pádné zdůvodnění a z toho plyne celá řada dalších souvislostí. Na základě porady klubu SPD budeme dnes hlasovat pro odvolání paní starostky,“ doplnil Hajzler.

Zástupci jednotlivých uskupení už ve Vyškově podepsali koaliční dohodu.
Změna ve Vyškově: stejná koalice, ale jiný starosta. Město nově povede Šulcová

Hnutí ANO v čele s Karin Šulcovou vyhrálo ve městě v září volby. Získalo necelých dvaadvacet procent hlasů a v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu usedlo sedm jeho zástupců. Na druhém místě se sedmnácti procenty uspělo hnutí VY, které dosáhlo na pět mandátů.

Třetí místo s více než patnácti procenty obsadila Občanská demokratická strana a sdružení nezávislých kandidátů s pěti zastupiteli. Na čtvrtém místě měla SPD s deseti procenty tři mandáty, zisk desíti procent odevzdaných hlasů a taktéž tři mandáty si připsala dále KDU-ČSL s místostarostou Romanem Celým. Dva zastupitele získal STAN s podporou Volby pro město, v čele kandidoval místostarosta Josef Kachlík. Ke dvěma mandátům dosáhl ještě Náš Vyškov.

Vyškov povede první žena v historii. Po ustavujícím zasedání nově zvolených zastupitelů se stala starostkou města Karin Šulcová (na snímku).
Vyškov má první starostku v historii. Stala se jí Karin Šulcová

Koalici na vyškovské radnici doposud tvořilo kromě hnutí ANO také ODS a Nezávislí kandidáti, KDU-ČSL, STAN s podporou Volby pro město a Náš Vyškov. Spolu drží doposud pohodlnou většinu s devatenácti hlasy. Pokud ANO v koalici nahradí hnutí VY, bude mít nová koalice většinu sedmnácti mandátů.

V aktuálním složení vedla koalice město také v minulém volebním období. Její zástupci podepsali novou dohodu už čtyřiadvacátého září večer po sečtení hlasů. Karin Šulcovou jako novou starostku potvrdili zastupitelé na zasedání devatenáctého října, v čele radnice tehdy stanula jako první žena v historii města. Vystřídala Karla Jurku, který se nyní do funkce může zase vrátit.

Ve vyškovské nemocnici vznikne centrum pro přirozené porody.
Ve vyškovské nemocnici vznikne centrum pro přirozené porody. Rozšíří kapacitu

Události vyvolaly překvapené reakce také na sociálních sítích. „Proč vůbec chodíme k volbám? Jen jsme my jako voliči zkazili plán těm co už byli dávno domluvení na tom, jak chtějí, aby to na té radnici vypadalo,“ reagovala na novinku na facebooku Vyškovského deníku třeba Monika Kohoutková.