Co všechno se na zámku mohlo v předvečer boje odehrávat, se lidé dozvědí v pátek 2. prosince. „Páteční večerní program bude směsicí válečné vřavy, slavnostní atmosféry a romantiky. Do města dorazí vojáci a obsadí ho. Na zámecké nádvoří se sejdou zástupy vojáků a lidu, aby přivítali rakouského císaře a ruského cara. S jeho veličenstvy si můžou zatancovat i přihlížející diváci na lidovém bále. A živo bude také v zámku. Do něj se opět vrátí šlechta, která si v předvečer bitvy bude užívat na empírovém plese nebo v zámeckých komnatách plánovat strategii, jak Napoleona porazit," přiblížila mluvčí slavkovského zámku a města, jež je pořadatelem akce, Veronika Slámová.

Návštěvníci v dobových kostýmech se podle jejích slov plesu můžou také zúčastnit. Zároveň zmínila, že doprovodný program začne už ve středu 30. listopadu. V chrámu Vzkříšení Páně se bude sloužit mše za padlé vojáky. A v historickém sále památky v sedm hodin večer vystoupí houslový virtuos Václav Hudeček.Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK

V sobotu se pak centrum Slavkova promění v dobové město. Atmosféru umocní historický jarmark, ulicemi budou pochodovat bubnující vojáci, objeví se markytánky, šlechta i prostý lid. „Chybět nebudou ani řemeslníci. V proměněném centru města se pak střetnou vojáci, kteří se budou připravovat k boji na cvičišti v zámeckém parku. Program se odehraje i na zámku. Díky speciální kostýmované prohlídce se návštěvníci dozvědí zajímavosti a souvislosti o bitvě tří císařů," vyjmenovala Slámová s tím, že vstup na všechny části programu s výjimkou prohlídek památky bude zdarma. Akce vyvrcholí ohňostrojem na Palackého náměstí.

Podle spolupořadatele Ivana Vystrčila z němčanského Acaballada bude velmi zajímavou součástí programu rytířský turnaj. „Každá ze zúčastněných armád na něj vyšle dva zástupce, přičemž vyhraje ten nejšikovnější. Potrvá přibližně hodinu a půjde opravdu o regulérní souboj," vyzdvihl Vystrčil s tím, že diváci nepřijdou ani o bitvu o slavkovskou radnici.

TISÍC VOJÁKŮ

Kdo však bude chtít vidět ukázku samotné slavné bitvy a také císaře Napoleona, jehož letos opět ztvární herec Mark Schneider, bude se muset v sobotu odpoledne přesunout k Tvarožné. Právě tam se odehraje její rekonstrukce. „Zúčastní se jí zhruba tisíc vojáků v dobových uniformách, šedesát koní a patnáct děl," informoval prezident spolupořádající společnosti AusterlitzPro Miroslav Jandora.

Na rekonstrukci se letos chystá Vyškovan Aleš Homola. „Ještě jsem se u Tvarožné nikdy nebyl podívat, ale prý je to velkolepé. A potom zamířím do Slavkova. Program, který město plánuje na pozdní odpoledne a večer, mi přijde zajímavější než dopoledne," řekl mladík.