„Jsou v ní díry a nejenže jí zatéká přímo do kostela, ale hrozí jí i zřícení. Už jsme zajistili projekt na opravu, za sebou máme i výběrové řízení na dodavatele prací. Akce nás však vyjde asi na dva a půl milionu korun. To je pro nás astronomická suma," oznámil Wawrowski.

Proto se farnost rozhodla požádat o dotace. A to nejen obce, které pod Luleč z pohledu farnosti spadají, tedy také Tučapy a Nemojany, ale i stát, respektive ministerstvo kultury a kraj. Například lulečtí zastupitelé přislíbili přispět částkou ve výši třiceti tisíc korun. Podmínili ji však získáním dalších dotací. Na verdikt ministerstva i kraje farnost teprve čeká.

Řešit se rozhodla velkou nákladnou akci po etapách. „Rozložíme ji do tří let. Tu první, letošní, jsme vyčíslili na šest set tisíc korun. Pokud budeme mít zajištěné peníze, začneme už v březnu," uvedl farář.

Kostel svatého Martina je výraznou dominantou na cestě z Vyškova do Brna. I proto by ho v budoucnosti Wawrowski rád viděl přístupnější veřejnosti. „V současnosti slouží v podstatě jen jednou ročně jako poutní místo. Rád bych v něm ale viděl i další náboženské a kulturní akce," nastínil s tím, že o tom ale bude možné uvažovat až po ukončení rekonstrukce.