Vedení obce si ovšem neoddychne, přes letní prázdniny plánuje pokládat vysokonapěťový kabel a opravit chodníky.

Letoničtí zateplují školku už od brzkého jara. „Už v únoru jsme položili zateplovací vrstvu na půdě, následovaly úpravy fasády a od dubna má školka nová okna a polystyrenovou izolaci,“ popsal pokračující úpravy letonický starosta Jiří Skokan. Hlavním důvodem akce je úspora energie. Kvůli tomu obec postaví i dva kryté vstupy.

Úpravy částečně omezují chod místní školky. „Veškeré práce bohužel musíme dělat při chodu školky a hluk sbíječek, který je nezbytným doprovodným jevem, a některá další omezení jsou zkrátka nutným zlem,“ povzdechl si Skokan.

Ředitelka mateřské školy zvelebení budovy vítá. „Školka funguje normálně, dokonce nám obec zařídila výlet do dinoparku, aby nás úpravy nerušily,“ pochvalovala si ředitelka Miroslava Lefnerová.

Celkové náklady zateplování a dodatečných úprav přesáhnou tři miliony. Z toho téměř dva miliony pokryje dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Hned jakmile dokončí zateplení školky, čeká Letonické další akce. „Pro nově budovanou ulici U Hřiště a budoucí stavební lokalitu Horany chceme zřídit trafo. Takže v červenci a srpnu plánujeme pokládku zemního kabelu vysokého napětí,“ nastínil další plány obce starosta.

Radnice původně prosazovala nadzemní elektrické vedení, ale nakonec musela přistoupit k variantě zemního kabelu, který pokládá ve spolupráci se společností E.ON. „Prosazoval jsem nadzemní vysokonapěťového vedení, ale kvůli nesouhlasu některých vlastníků pozemků je položení zemního kabelu jediné řešení,“ vysvětlil Skokan, proč radnice nakonec zvolila kabel.

Pokládání se neobejde bez zásahu do okolních chodníků. „Kvůli pokládce kabelu rozkopou dělníci chodník Pod Kaplí, ale nedá se nic dělat,“ posteskl si starosta.

Místní se ovšem nemusí obávat, že by o chodník přišli. „Jako náhradu dostanou lidé od obce nový chodník ze zámkové dlažby,“ slíbil Skokan. Dopad výkopových prací na místní obyvatele by měl být minimální. „Omezení přístupu do rodinných domů by nemělo být nijak kritické,“ dodal starosta.

Kromě pokládání kabelu chystá vedení obce ještě jednu letní akci. „Plánujeme opravit chodníky na návsi a ve středu obce,“ představil třetí akci starosta. Také náklady těchto oprav chce letonická radnice alespoň částečně pokrýt dotací. „Žádali jsme o dotaci na krajském úřadě. Potvrzení zatím žádné nemáme, ale podle dosavadního vývoje situace se zdá, že by to nakonec mohlo dopadnou dobře,“ uzavřel starosta.