DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Potulují se po ulicích, někdy i útočí na kolemjdoucí, obtěžují a občas děsí. Řeč není o bezdomovcích, kterých je v ulicích Vyškovska jako šafránu, ale o zatoulaných psech. S těmi se v poslední době hlavně v okresním městě doslova roztrhl pytel.

„Takřka dennodenně nějakého odchytneme. Je to velký problém. Záchytné kotce jsou přeplněné. Naštěstí se nám včera podařilo udat jednoho malamuta, takže máme zase jedno volné místo. To se ale zase brzy zaplní,“ myslí si velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.
Další potíž je v tom, že ze záchytných kotců není toulavá zvířata kam odvážet. „Nemůžou tam zůstat na věky. Pokud o ně nikdo neprojeví zájem, pracovníci zooparku je odvážejí do útulku do Hodonína. Ale tam už je nechtějí brát. Taky mají plno,“ povzdechl si Sedláček.

Právě včera se proto na radnici konalo jednání. Hlavním bodem bylo hledání řešení, jak prekérní situaci vyřešit. „Rada bude projednávat možnost navýšení počtu záchytných kotců v zooparku. Odbor životního prostředí pak bude hledat útulek, do nějž bude možné zvířata ze zoo odvážet, když se o ně nikdo nepřihlásí,“ uvedl velitel vyškovských strážníků.

O možnosti zvýšení počtu kotců hovořil i ředitel vyškovského zooparku Josef Kachlík. „Nyní jich máme osm, v plánu je dalších osm,“ potvrdil Kachlík.

Na závažnost situace upozornila také jeho kolegyně Dagmar Nepeřená. Ta prozradila, že nedávno dali k dispozici městské policii ještě další tři kotce. „Nejsou ovšem standardní. Jde o klece, které máme například pro pávy. Nyní jsou v nich umístění tři psi menšího vzrůstu. To ovšem není trvalé řešení,“ nechala se slyšet Nepeřená.

Podle Kachlíka by například pomohlo, kdyby majitelé psů byli trestaní za to, že nejsou schopní se o své čtyřnohé mazlíčky postarat. „Kdyby tomu tak bylo, psi by neutíkali. Všechno je to o nezodpovědnosti majitelů. Zvíře si pořídí a pak ho najednou nechtějí. Když ho přece kupují, musí počítat s tím, že je to starost na deset až patnáct, někdy i víc let,“ rozčiloval se Kachlík.

Nehledě pak na to, že zoopark ročně přijde kvůli provozu záchytných kotců o desítky tisíc korun. „Od města dostáváme dotace, které dělají zhruba čtyřicet procent z toho, kolik ve skutečnosti potřebujeme. Z částky, která nám od města chodí, dáme ročně přibližně čtyřicet tisíc na provoz kotců. To znamená za krmení, ošetřovatele, veterinární péči a podobně,“ vysvětlila Nepeřená.

Zatímco ve Vyškově je zatím osm kotců, ve Slavkově u Brna a Bučovicích mají pouze dva. Podle slov velitelů tamních strážníků je počet dostatečný. „Jsme menší město než Vyškov. Problémy se zaběhnutými psy máme, ale ne v takovém měřítku. Od začátku roku jsme jich odchytli sedm. Pokud se někdy stane a do čtrnácti dnů se nepřihlásí majitel, odvezeme ho do soukromého útulku v Marefách,“ uvedl šéf slavkovské městské policie Pavel Ehrenberger.