Brokovnice přes rameno, zelené kamizoly, štěkot psů. Je sobota ráno a v Bohdalicích-Pavlovicích nebo Kozlanech se nimrodi chystají do polí. Čekají na slavnostní nástup, hon ale ještě nezačne. Policejní kontrola má přednost. V Bohdalicích jí neušel ani Karel Kovařík z Lovčic u Kyjova. Prošel. „Na honu jsem byl i minulý týden, také tam jsme se s kontrolou setkali. Nemám s tím problém, každý si musí uvědomit, že má v ruce zbraň," zdůrazňuje myslivec.

Zajíci do tomboly

Už na několika honech kontroly na vlastní kůži zažil také Petr Pásek z Nových Hvězdlic. „A určitě je to dobře. Jsme pozvaní od kolegů, stihnu zhruba pět honů za rok. Dneska budeme střílet bažanty, kohouty, pár zajíců do tomboly a škodnou. Případně pokud bude divočák, ale to je věc náhody. Musím ukázat zbrojní průkaz, průkaz zbraně, lovecký lístek a doklad o pojištění," vyjmenovává Pásek z hvězdlického mysliveckého sdružení. Rozmrzelý není. Je stejně jako jeho kolegové zvyklý.

Honci dostávají instrukce, jak na sebe mají volat, aby udrželi linii a aby dávali pozor na jímky bez poklopů. „Po každé leči bude zbraň zlomená, budu ji ohlašovat troubením. Leč obestavíme dokola střelci, do prostoru jdou honci, psi a některý střelec, leč projdou, aby zvěř vyhnali," vysvětluje o pár minut později bohdalický myslivecký hospodář Milan Huňady.

Na drobnou zvěř se chystají také v Kozlanech, zaměří se i na lišky, kunu lesní a skalní i na další škodnou. „Kdybych věděl, že přijedou média, tak bych se oholil," vtipkuje jeden z nimrodů.

Zhruba dvacítka myslivců je připravená na severní část honitby. „Počítáme asi s dvaceti zajíci a čtyřiceti kohouty," naznačuje Pavel Pospíšil z Kozlan, který se myslivosti věnuje čtyřiačtyřicet let.

Připomíná, že lovecké hony mají hlubokou historii. Vzešlo z ní několik pravidel a z generace na generaci se předávají tradiční rituály. „Na venkově je to stále společenská událost. Sjedou se i myslivci z okolí, popovídáme si. Jen je škoda, že drobné ubývá. Zajíce střílíme prakticky jen proto, aby byl vidět na výřadu, jinak se šetří," říká Pospíšil a upozorňuje, že z loveckých setkání nepamatuje žádný úraz.

Lehce tím tak odkazuje na tragédii ze srpna loňského roku, kdy muž poblíž Račic-Pístovic při lovu zastřelil devětadvacetiletého muže. „To ani snad nebyl myslivec, ale spíš lovec. A to je rozdíl. Je to každopádně smutné," krčí rameny jeho kolega Kovařík.

Žádnou ostudu myslivci z regionu nakonec o víkendu řešit nemuseli. Na alkoholovém testeru nedojel žádný z mužů nebo žen v zeleném. „Alkohol jsme nezaznamenali u střelců ani honců. V pořádku měli myslivci i předepsané doklady," potvrzuje vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová.

Pouze 1 z 240

Připomíná, že loni její kolegové zkontrolovali na Vyškovsku přes 240 střelců na čtrnácti mysliveckých honech. Klec sklapla pouze nad jedním z nich. „Naměřili jsme mu 0,68 promile," oznamuje.

Za zvlášť závažné přestupky můžou od správního řízení odejít až s padesáti tisícovou pokutou. „Na místě v blokovém řízení můžeme uložit sankci až pět tisíc korun. Markantní snížení počtu takových případů nás těší, preventivní činnost kladně hodnotí laická veřejnost i samotní myslivci," připomíná policejní mluvčí. Tak lovu zdar.