Loučení s létem si na Vyškovsku vychutnají zejména ti nejmenší. Najdou se ale i zajímavá setkání pro starší ročníky. Bučovický motoklub třeba láká milovníky motorek a babet na slavnostní otevření své dráhy, Nesovičtí zahrádkáři zase zvou na svou výroční slavnost.

Některé děti už poslušně naklusaly do školních lavic, ty bučovické mají dvojnásobné štěstí. Jednak pro ně začíná školní rok až v pondělí a jednak jim Motoklub Vícemilice připravil rozloučení s prázdninami. „U příležitosti otevíraní naší nové motokrosové dráhy pořádáme závod na kolech pro kluky a holky do patnácti let,“ lákal tajemník a místopředseda motoklubu Jan Soldán.

Co by to bylo ovšem za motoklub, kdyby nabídl pouze kola. „Chystáme na úvod přehlídku strojů a po dětských závodech klání babetek. Přihlásilo se nám už přes dvacet jezdců,“ nastínil program Soldán.

Zvučná jména

Diváci se navíc mohou těšit na špičkové závodníky přímo z bučovické líhně. „Na své čtyřkolce přijede Lukáš Kalous, který sbírá úspěchy na celorepublikových závodech. Další náš závodník republikové třídy Michal Křetínský svou sajdkáru neosedlá, protože je momentálně zraněný. Bude ale rozhodně mezi diváky,“ jmenoval některé z přítomných bučovických odchovanců organizátor. Akce vypukne dnes v jednu hodinu odpoledne na trati v Pískách u Vícemilic.

Milovníci hudby z regionu zase ocení koncertní vystoupení na slavkovském zámku. „Vystoupení připravujeme víc než rok, protože Jaroslav Svěcený je špičkový houslista, o kterého je velký zájem,“ řekl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Skutečnost, že se koncert houslisty Jaroslava Svěceného za doprovodu klavírního umělce Václava Máchy uskuteční v prostorách zámku, slibuje zajímavý zážitek. „Na koncertu návštěvníci uslyší skladby barokních umělců, které náramně zapadnou do prostředí Historického sálu našeho zámku. Začátek je v šest hodin večer,“ dodal.

Tento víkend ale není program slavkovského zámku zasvěcený jen hudbě. „Zítra odpoledne hostíme v Rubensově sále zámku připomínkovou akci k desátému výročí úmrtí bývalého ředitele zámku a zakladatele Slavkovské iniciativy smíření Jana Špatného,“ pozval Šilhánek na druhou víkendovou akci.

Zahrádkáři slaví

Kdo neholduje motorismu, ani hudbě a raději o slunečných dnech obdělává zahrádku, měl by zavítat zítra do Nesovic na akci tamních zahrádkářů. „Pořádáme vzpomínkové odpoledne u příležitosti pětapadesátého výročí naší zahrádkářské organizace, které je samozřejmě otevřené pro širokou veřejnost,“ uvedl předseda tamních zahrádkářů Ivan Machálek.

Kromě pokládání věnců u hrobů bývalých členů organizace a udílení pamětních listů těm stávajícím, čeká návštěvníky doprovodný program. „Chystáme výstavu ovoce a ochutnávku vín. K poslechu zahraje kapela JK Band,“ doplnil předseda. Akce začíná zítra ve tři hodiny odpoledne v nesovickém kulturním domě.

Školní navrátilce ovšem nečeká pouze kolařský závod u Vícemilic. Třeba mateřské centrum Ivanovický rarášek ve spolupráci s tamním Sokolem pořádá Pohádkový les.

Putování pohádkovým lesem startuje dnes mezi druhou a třetí hodinou odpolední v ivanovické sokolovně. Zítra se navíc Ivanovické děti rozloučí s prázdninami na tamním fotbalovém hřišti. Čekají je drobné hry a soutěže a na závěr táborák. Akce začíná ve dvě hodiny odpoledne.

Račičtí sokolové zase připravili pro děti a rodiče Branný závod, mezi bubáky a hastrmany. Začíná dnes ve dvě hodiny odpoledne u rybníčku pod zámkem. Po skončení závodu chystají organizátoři kromě nezbytného vyhodnocení také opékání špekáčků.