Slejška chtěl vždycky pomáhat lidem. Profese zdravotní sestry ho zaujala natolik, že šest let pracoval v brněnské psychiatrii. Poté vstoupil do armády. „Chtěl jsem zažít dobrodružství a vnést do života trošku akce,“ objasňuje armádní zdravotník z bojového praporu v Bučovicích svoje rozhodnutí.

Zde zastává pozici zdravotníka obvaziště. Cvičí bojové dovednosti roty, řešení aktuální situace zraněných a vyučuje specialisty Combat Lifesaver v první pomoci. Vypomáhá také v ordinaci vojenského praktického lékaře. „U bojové operace je naše jednotka první zdravotnickou etapou disponující lékařem. Zabezpečujeme základní životní funkce vojáků a v případě potřeby je odsouváme na pracoviště vyššího typu,“ popisuje.

Dvě auta se ve středu čelně srazila u Němčiček na Brněnsku.
Čelní srážka u Němčiček: mladý řidič zůstal v autě zaklíněný

Po vstupu do armádních řad Slejška stážoval v brněnských nemocnicích. Přesněji ve Vojenské nemocnici a poslední dva roky ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. „Pomáhal jsem původně na oddělení urologie. Začal jsem ale studovat specializaci oboru intenzivní péče. Proto jsem v lednu přešel na anesteziologicko resuscitační kliniku,“ vysvětluje.

Na nejvytíženější klinice Svatoanenské nemocnice poskytuje ošetřovatelskou péči. „Jsem přidělen k sestře a spolu se staráme o jednoho nebo dva pacienty na boxu. Jedná se o hygienickou péči, obsluhování lineárních dávkovačů, infuzních pump, práci s ventilátorem, péči o invazivní vstupy, převazy ran a podobně,“ vyjmenovává armádní zdravotník. Podle něj je to velmi náročná práce po fyzické, i psychické stránce.

Vloupání, zloději. Ilustrační foto
Zloděj se v Tišnově přiznal, že vykradl chatu, policisté nemohli uvěřit

S armádními akcemi práci v nemocnici srovnává těžce. „Každá má svoje. Na kovidovém oddělení intenzivní péče je práce náročná vždy. U armády záleží na situaci. Pokud dělám administrativu nebo vyučuji, tak se neunavím. Na druhou stranu pěší patroly v Afghánistánu byly fyzicky i psychicky daleko náročnější,“ hodnotí své zkušenosti z obou pozic. Zároveň upozorňuje, že při zahraničních operací vojáci postupují dle odlišných pravidel od civilního prostředí a používají specifické pomůcky a postupy, se kterými se v nemocnici nesetkává.

Čtyřiatřicetiletý voják je jedním z armádních zdravotníků, kteří pomáhají v nemocnicích po celé České republice. „Členové našeho útvaru jsou nasazení v Brně, Břeclavi, Chebu, Uherském Hradišti i ve Vyškově. Pomáháme jak v nemocnicích, tak na call centru,“ uvádí Slejška funkci jeho posádky i ve spolupráci s Chytrou karanténou.

BARBORA PEŠTÁLOVÁ