Jak dodal, stěhování městské policie je důležité nejen kvůli modernizaci, ale i kvůli nedostatku místa pro nové policisty. „Prostory jsou pro současný počet strážníků hraniční,“ dodal.
VYMĚNÍ KAMERY
Součástí projektu je i nahrazení starších analogových kamer novými digitálními. „Systém chceme nejdřív modernizovat a pak i rozšířit. Analogový systém, který čítá patnáct kamer, máme od roku 2003. Předpokládáme, že ještě letos vyměníme sedm z nich,“ sdělil mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí.
Podle velitele strážníků Petra Sedláčka roli hraje také to, kam záznam uložit. „Máme dvě záznamová zařízení. Z kamer, které jsou pro nás prioritní, je záznam na čtrnáct dnů. Z ostatních pak pouze na tři. Po digitalizaci ho uchováme po delší dobu,“ vysvětlil Sedláček.
Větší kontrola ze strany města například Janu Otevřelovi z Vyškova nevadí. „Mně to vrásky nedělá. Kdyby bylo pokrytí větší už teď a současně by byl záznam k dispozici po delší dobu, třeba by už policie dopadla lupiče z čerpací stanice,“ řekl.
Další změnou bude i to, že se na tísňovou linku 156 dovolají dva současně volající lidé, což dosud nebylo možné.
Součástí digitalizace je i nová monitorovací stěna, která bude mít devět obrazovek bez rámečků, takže opticky bude vypadat jako jeden obraz. „Strážník si obraz rozloží podle svých potřeb. Například u nákupních center se v noci pohybuje málo lidí, takže si záznam může přesunout třeba do rohu,“ sdělil Kočí.
Strážníci získají i nové zbrojní sklady, šatnu a kuchyňku. „Přesun do nové služebny bude výhodnější i pro lidi. Když si půjdou něco vyřizovat, budou si mít kam sednout. Na staré adrese na radnici musí stát u okénka,“ řekl Sedláček.
Kromě nové služebny vznikne v budově v Žižkově ulici i osmnáct bytů, které bude město pravděpodobně pronajímat. Za jakou cenu, však radnice dosud neví. Hotové budou ještě na jaře, strážníci by se měli stěhovat k prvnímu červenci.
Městská policie a nájemníci bytů se v budově nepotkají. Obě části budovy budou mít vlastní vchody. Společné bude parkoviště.
TOMÁŠ SMUTNÝ