Folklorní sdružení České republiky, které za ně všechno se Svazem donedávna vyřizovalo, se totiž dostalo do insolvence. „Stalo se tak na přelomu roku a důsledky už jsme začali pociťovat. Folklorní sdružení bylo zaštiťující organizací, které jsme odváděli paušální poplatek, a ona se nám starala nejen o poplatky Svazu, ale také třeba o pojištění. To teď musíme zajišťovat sami, což nás přijde dráž. A vyřizování ohledně autorských práv se Svazem je administrativně náročnější," vysvětlila vedoucí křenovického folklorního souboru Křenovák Jana Póčová. Dodala však, že své služby souboru nabídla už jiná zaštiťující organizace, ke které se možná příští rok připojí.

Třeba do Zbýšova už ale přišla i upomínka. Placení poplatků se totiž může týkat buď souborů samotných, nebo pořadatelů folklorních akcí.

Nenahlásili počet

Těmi bývají často obce nebo jejich místní organizace, jako dobrovolní hasiči nebo sokoli. „Před nedávnem jsme řešili upomínku, kterou nám Svaz poslal. Pořadatelé hodů prý nenahlásili, jaké písničky se u nás hrály, kolik lidí je poslouchalo a kolik jsme vybírali na vstupném. Pořadatelem byla místní mládež, které jsme vděční, že se vůbec o hody a folklor stará. Se vším, do čeho je třeba při tom investovat, je zisk prakticky nulový. Ale Svaz chce zaplatit za písničky, aby mohl odměnit vnuka dávného skladatele za něco, co jeho děda vymyslel. Vždyť si to zaslouží," podotkl ironicky starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský.

Některé spolky navíc upozorňují, že poplatky, když už nejdou přes folklorní sdružení, jsou teď mnohem vyšší. „My takovou zkušenost nemáme, asi je to tím, že pořádáme zhruba jen dvě akce do roka. Každopádně platit za lidové písničky je obecně trochu postavené na hlavu. Nicméně záleží i na výběru. Když jsme jednou Svazu poslali náš seznam písní na jednu akci, odpověděli nám, že všechny jsou volně k dispozici bez poplatku," poznamenala Póčová.

Nesmyslné je pak podle Žalkovského také platit za hraní lidových písniček před hlášením rozhlasu. Ve Zbýšově za ně ročně platí šestnáct set korun. Což platí pro řadu jiných vesnic. Někteří prý raději přešli na nějaké znělky, za které se platit nemusí.

Třeba v Hruškách se ale stále v rozhlase drží lidovek. „A platíme za ně podobně jako třeba za veřejné vysílání televize v obecní hospodě. Můj osobní názor je, že placení za folklorní písně nemá své opodstatnění. Nesouhlasím s tím, aby stárci zazpívali něco na hodech a museli za to platit," řekl hrušecký starosta Jan Kauf.

Svaz nicméně tvrdí, že nelicencuje lidovky neznámých autorů. Platit se má podle něj například pouze za lidové písně v té podobě, do jaké je upravili autoři, jež OSA zastupuje. A bylo to tak údajně vždy. Víc peněz se podle Svazu neplatí dnes proto, že by se najednou začalo vybírat i právě za lidovky. „Problém je v ukončení rámcové smlouvy se zaniklým folkorním sdružením. Smlouva poskytovala výraznou množstevní slevu za užití, a když už teď neplatí, má to na svědomí vyšší částku na autorské odměny," vysvětlil předseda představenstva Svazu Roman Strejček.

Ne každého souboru a pořadatelů se však konec folklorního sdružení dotkl. Třeba za vyškovský hanácký folklorní soubor Trnka záležitosti poplatků vyřizuje nejčastěji Městské kulturní středisko Vyškov, které má už dlouhodobě smlouvu přímo se Svazem. A nevidí v ní problém. „Pokud jde o placení za lidové písničky, je pravda, že OSA je s mnoha provozovateli v nějakém soudním sporu, a to právě kvůli tomu, jestli se některé dají považovat za autorizované, nebo ne," zmínil šéf vyškovského kulturního střediska Luboš Kadlec.