„Budova je velmi stará, postavená roku 1911. Kromě zateplení, máme tady silné, asi třiceticentimetrové zdi, je potřeba opravit snad úplně všechno. Střechu, krovy, okna, podsklepení. Zřejmě bude potřeba ji podřezat. Je to nádherná budova, a pokud se bude s její opravou otálet, prodraží se ještě víc," upozornila Klementová.

Ty nejpotřebnější opravy se podle ní škola snaží udělat vlastními silami. „Jde nám o to, aby nic nenarušovalo výuku, aby žáci nic nepoznali. Po skončení posledního zasedání zastupitelstva mi vedení města přislíbilo, že bude na naši školu myslet při sestavování rozpočtu na příští rok. Základní školy už nechalo opravit, a krásně, takže do nich teď nebude muset příliš investovat," naznačila ředitelka základní umělecké školy.

Dodala, že už mají hotové i plány. „Takže si už dokážu představit, jak bude po opravách naše škola vypadat," uvedla Klementová.

Město má ovšem na příští rok naplánovaných spoustu akcí, které jsou také důležité. Starosta Bučovic Radovan Válek nicméně uvedl, že zadal tamnímu odboru územního plánování, rozvoje a investic vypracovat plán na etapovou rekonstrukci základní umělecké školy. „Příští týden budeme mít pracovní zastupitelstvo, kde by mi vedoucí odboru Roman Seitl měl plán předložit. Na základě toho se potom budeme radit, co dál. Rozpočet pro příští rok budeme stavět na skutečných reálných příjmech, abychom případně nebyli ničím zaskočení," nechal se slyšet bučovický starosta.

Odbor územního plánování, rozvoje a investic bučovické radnice už má podle slov vedoucího Seitla projekt připravený. „Zatím jsem ho starostovi nepředložil. Do plánu jsou zahrnuté opravy střech, oken, klempířské práce, odvodnění a také úpravy vstupu. Akce řádově vyjde na miliony korun. Projekt předložíme do návrhu rozpočtu pro rok 2013," ubezpečil Seitl a uvedl, že ve škole už město nechalo opravit vnitřní prostory.

Podle něj už pak bude záviset jenom na bučovickém zastupitelstvu, zda akci zahrne do rozpočtu. „Vzhledem k finanční náročnosti projektu budeme určitě muset žádat o dotace," podotkl Seitl.

Další základní umělecké školy na Vyškovsku jsou na tom o poznání lépe. Ve zrekonstruované budově Knihovny Karla Dvořáčka je umístěná například ta vyškovská. „Bývalá základní škola ve vyškovské Nádražní ulici, v níž sídlíme, byla zrenovovaná v roce 2003. Jde o moderní, bezbariérovou stavbu," pochvaloval si ředitel školy Aleš Musil.

Nová okna, dveře i nátěry mají zase v Ivanovicích na Hané. „Důležitými rekonstrukcemi základní umělecká škola prošla v minulých volebních obdobích. Bývalý ředitel školy na budovu dost dbal. Za nás, od roku 2010, se dělaly jen dílčí úpravy. Škola je nyní v dobrém stavu a není potřeba do ní vkládat žádné velké peníze," konstatoval starosta Ivanovic na Hané Jozef Heretík.

Ani ve Slavkově u Brna nejsou se stavem budovy základní umělecké školy nespokojení. Drobnější opravy se tam snaží řešit urychleně. „Jde o starou stavbu, o níž je potřeba pečovat. Pokud vidíme, že je nějaký problém, řešíme ho okamžitě. Jsou to většinou malé úpravy, které vyjdou řádově na desítky tisíc korun. V současné době po městu na opravy nepožadujeme žádné závratné částky," ujistila ředitelka Základní umělecké školy Františka France ve Slavkově u Brně Jana Jelínková.