„Podle neoficiálních informací Česká spořitelna v Praze zjistila na našich webových stránkách, jakou nejvyšší možnou částku zastupitelstvo schválilo, a chce soutěž zrušit s tím, že vypíše druhé kolo. Předpokládá, že dáme víc," naznačil Goldemund.

V uplynulých dnech zástupci města s několika úředníky objekt navštívili, aby zkontrolovali jeho stav. „Naposledy jsme v něm byli někdy na podzim. Nyní jsme se rozhodli do něj znovu podívat, protože jsme slyšeli, že se objevily nějaké problémy s vlhkostí," zdůvodnil vyškovský starosta.

Prohlídka, které se účastnila i redaktorka Vyškovského deníku Rovnost, ukázala, že vlhkost v domě opravdu je. A to ve spodním patře budovy, ve které město plánuje vytvořit čtyřiadvacet bytů.

V některých místech mokré mapy sahají přibližně až do půl metru nad zemí. „Oproti naší poslední návštěvě se víceméně nic nezměnilo, objekt je stále ve stejném stavu, až na zvlhlé stěny. To ale není žádný zásadní problém," okomentoval architekt vyškovské radnice Jiří Plášil.

Výměna izolace

Město si původně myslelo, že v domě praskla voda. To ovšem díky prohlídce vyloučili. „Zřejmě to ukazuje na netěsnost ve vodorovné izolaci. Ale je potřeba také vnímat to, že se v objektu nevětrá, je zavřený už zhruba rok a půl, a vlhkost se může projevovat o to víc. Opravy, které budou potřeba, projekt prodraží. Bude potřeba stěny, které jsou zvlhlé, podříznout a vyměnit izolaci, což je záležitost řešitelná bez výrazných potíží. Uvádět nějakou částku by ovšem bylo předčasné," vysvětlil městský architekt.

Vedení Vyškova tak stále trvá na svém záměru. „Na našem rozhodnutí se podle mě nic nemění. Stále máme o bývalý okresní stavební podnik zájem," potvrdil Goldemund s tím, že nyní za něj město nabízí zhruba dvanáct milionů korun bez daně. Maximálně je ochotné dát přibližně dvacet milionů.

V podobné výši se pak bude pohybovat také cena za nutné opravy. „Kvalifikovaný odhad je mezi patnácti a osmnácti miliony korun dle typu vytápění," dodal vyškovský starosta.

Část budovy, v níž se nacházejí spíš sociální byty, půjde k zemi. Kvůli ní je totiž stavba nezkoulaudovatelná pro bydlení. Jedním z důvodů je nedostatek světla v některých bytech a také příliš nízké stropy. Na jejím místě má podle představ města vyrůst parkoviště. Ve zbytku objektu vzniknou byty, které radnice bude buď pronajímat, nebo je prodá. Jakým způsobem budou zaplacené opravy, zatím starosta nechtěl předjímat.

Jednou z možností je podání žádosti o dotace přes Státní fond rozvoje bydlení. O ty může usilovat díky faktu, že objekt nikdy nebyl zkolaudovaný na byty. Podle starostových slov by město mohlo získat na každou jednotku až čtyři sta tisíc korun.

Konečné rozhodnutí, jak opravy zaplatí, ovšem budou podle všeho až na příštím zastupitelstvu. „Kdybychom dotace nezískali, máme spočítaný i takový scénář, že příští zastupitelstvo do toho může investovat a v nějakém rozumném horizontu se peníze městu vrátí na nájemném," ujistil před časem vyškovský místostarosta Karel Jurka.

Navíc pokud město soutěž vyhraje, není podle Goldemunda nikde napsané, že okamžitě začne s opravami. „Objekt klidně může nějakou dobu stát tak, jak je, a nic se s ním nemusí dít," zmínil starosta.

Podle obchodních zástupců realitních kanceláří by Vyškov neměl mít problém nově vzniklé bytové jednotky udat. Například podle vyškovské makléřky Marie Müllerové mají mladí lidé v současné době většinou problém získat hypotéku a o nájemní bydlení proto mají zájem. „Ale není ani problém byty prodávat," potvrdila Müllerová.

Prázdný komplex vyděsil Vyškovany zhruba před čtyřmi lety, když po městě začaly kolovat zvěsti, že budovu na křižovatce Dukelské a Žižkovy ulice osídlí nepřizpůsobivé rodiny z brněnského Cejlu a Bratislavské ulice. To se však nikdy nepotvrdilo.