„Zatímco doposud byla tato barokní dominanta zahrady přístupná jen o nedělích odpoledne od jara do podzimu, teď bude otevřená denně a celoročně,“ potvrdila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Stejně tak radnice vyšla vstříc lidem, kteří volali po možnosti navštívit zámeckou zahradu i v zimních měsících.

Zámecká zahrada bude přístupná od dubna do června od osmi hodin ráno do osmi hodin večer. V červenci a srpnu až do devíti hodin večer a v září a říjnu opět do dvaceti hodin. Od listopadu do února bude otevírací doba zkrácená do sedmnácti hodin a v březnu do osmnácti hodin.

Na vyhlídkovou terasu barokní lodžie se zájemci můžou podívat od dubna do října od devíti do jedenácti a po polední přestávce od čtrnácti do šestnácti hodin. Když bude dobré počasí a na lodžii nebudou sněhové závěje nebo náledí, pak sem lidé mohou vystoupat i od listopadu do března od deseti do jedenácti a od čtrnácti do patnácti hodin.

Zámecká zahrada ve Vyškově je významnou kulturní památkou zapsanou v ústředním seznamu kulturních památek. Volně navazuje na původní renesanční zahradu, která na tomto místě byla od středověku a patří mezi tři zahrady v České republice s původním půdorysným uspořádáním.

„Zámecká zahrada prošla zásadní rekonstrukcí vloni v dubnu. Město nechalo opravit všechny vnitřní cesty. Zahrada získala nový mobiliář i zeleň. Ve středu plochy jsme vybudovali novou fontánu,“ popsala mluvčí.

Po desetiletích se opravy dočkala i zámecká lodžie. Rekonstrukce se odehrála v letech 2005 a 2006.

Zahrnovala nové fasády, opravu arkád, vnitřních zdí lodžie, terasy, portálů, ostění oken, pískovcové dlažby i restaurátorské práce na biskupském erbu.

Památka získala také nové schodiště na terasu. Na rekonstrukci dohlížel Národní památkový ústav. Čtyři miliony z celkové šestimilionové částky pokryla dotace Evropské unie.

Lodžie v současné době slouží nejenom jako vyhlídková terasa, ale pořádají se tam i nejrůznější kulturní a společenské akce.