Vypadlé, uvolněné a popraskané betonové panely na zdi, která ohraničuje sportovní areál Tělocvičné jednoty Framoz v Rousínově, už jsou delší dobu trnem v oku všem, kteří musejí chodit kolem. Obzvlášť proto, že podél zdi vede cesta do školky. Minulý týden už sice ta nejrizikovější část zdi zmizela, lidé by však byli raději, kdyby se zbourala celá.

Přesto jsou rádi, že se situace aspoň částečně vyřešila. „To, že část, co vedla v těsné blízkosti chodníčku ke školce, zmizela, považuji za opravdu podstatné. Zeď byla v těch místech nakloněná a vypadalo to, že spadnout může každou chvíli. V situaci, kdy kolem denně procházely desítky dětí do školky a školy, to bylo opravdu o strach," upozornila například Rousínovanka Petra Nohelová.

Stále rizikové

Zbytek zdi už v těsné blízkosti chodníku není. Pro hrající si děti přesto jisté riziko představuje. To si myslí i jedna z učitelek mateřské školy, která areál čas od času využívá, aby si děti užily pobyt na čerstvém vzduchu. „Na první pohled je vidět, že je zeď celá popraskaná, místy mírně nakloněná a pod některými částmi zdi se nacházejí hlubší výmoly. Pro děti to bezpečné určitě není," podotkla žena, která odmítla zveřejnit jméno.

Děti mají při pobytu ve sportovním areálu zákaz se ke zdi přibližovat. „Pokud by se totiž některé z dětí o zeď kupříkladu opřelo, nikdo nemůže zaručit, že některý z panelů nevypadne. Jeho váha by dítě mohla s přehledem přinejmenším vážně zranit," připomněla učitelka.

I ona ale oceňuje, že část u chodníčku zmizela. „V případě zbytku stěny můžeme alespoň dětem zamezit, aby k ní chodily. Tím se riziko zranění snížilo, i když stejně musíme děti neustále hlídat. V případě části vedoucí kolem chodníku ale nebyla jiná možnost než procházet v její těsné blízkosti. Nejvážnější problém je tak už snad vyřešený," upřesnila učitelka.

Zeď je ponurá

Odstranění zbytku zdi by přesto lidé uvítali. „Myslím, že kdyby zmizela celá, rozhodně by to bylo ku prospěchu. Za prvé přece jen představuje pro děti jisté bezpečnostní riziko a za druhé by to místu esteticky prospělo. Zeď působí poněkud ponuře," dodala Nohelová.

Podle starosty Rousínova Františka Havíře ale celá zeď pravděpodobně hned tak nezmizí. „ Co se týče zbytku zdi, zbourání není moc pravděpodobné. Není tam totiž plot z pletiva, takže by zbouráním vznikl volný vstup do prostoru hřiště, což asi není zcela ideální. Radnice ale každopádně zbourání zdi řešit přímo nemůže. Pozemek patří fotbalovému klubu, a tudíž je rozhodnutí především na něm," připomněl Havíř.

Předseda Tělocvičné jednoty Framoz Rousínov Pavel Frank situaci komentovat nechtěl. Odkázal pouze na vyjádření tajemnice městského úřadu v Rousínově Ludmily Havlíčkové.

Ta další bourání zbývajících částí zdi v budoucnu připustila. „Zeď sice nezmizí kompletně, ale současné bourání ještě není definitivní konec," ujistila tajemnice.

V budoucnu zmizí stěna až do místa, kde je plně obklopená travnatou plochou. „Kromě právě zbourané části tak ještě ubude kus zdi vedoucí kolem silnice. Tím by se mělo riziko, že se někdo zraní, když bude procházet kolem, výrazně eliminovat," doplnila Havlíčková. Zbývající část stěny už by nikoho ohrožovat neměla.