Staré stavení ve slavkovské Kollárově ulici zmizelo obyvatelům z dohledu už předčasem. Teď ale těžké stroje bourají i jeho poslední zeď, kterou od vedlejších historických hradeb rozpozná málokdo.

„Vadí mi, že předválečná stodola zmizela a na jejím místě vzniká bytový dům. Není to tam vhodné. Taky se mi nelíbí, že se k tomu radní staví tímto způsobem. Myslím si, že zeď, kterou stroje bourají, k hradbám patří,“ svěřil se například Štefan Kaluža.

V místech právě likvidované stěny totiž v minulosti pokračovalo hradební opevnění. Potvrdila to Jana Firbasová z brněnského památkového ústavu.

„Materiál potom lidé s největší pravděpodobností použili také ke stavbě stodoly. To se tak dřív dělalo. Ale stodola sama o sobě nebyla chráněná, proto se mohla zbourat,“ objasnila Firbasová.

Že se obyvatelům počínání investora terasového domu nelíbí, zaznamenal slavkovský místostarosta Jiří Doležel. „Lidi k nesouhlasu svádí podobnost hradebních kamenů a těch, ze kterých byla postavená stodola. O otázce jsme ale jednali a k žádnému porušení zákona nedošlo,“ objasnil.

Podle slavkovských úředníků totiž zmíněný kus zdi nemá s historickou památkou nic společného.

„Je to pozůstatek staré stodoly. Ale hradbou a také kulturní památkou je až zdivo s opěrnými pilíři o kus výš,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Zavadil.

Stavba domu tak dostala od úředníků zelenou, a to na základě kladného vyjádření Národního památkového ústavu. „Investor má ale ze zákona nařízený archeologický průzkum, který se provádí při každé stavbě. V uvedené lokalitě tím spíš, protože se stavba vztahuje k linii bývalé hradební zdi,“ zdůraznila Firbasová.

S likvidací ovšem nesouhlasí ani někteří radní. „Zaráží mě, že památkáři kvůli maličkostem léta důležitým věcem brání, ale tento projekt bez problémů povolili,“ uvedl třeba radní a ředitel technických služeb Radoslav Lánský.

K vedení společnosti Smart Development, která bytový dům na místě zlikvidovaného stavení staví, se negativních ohlasy některých Slavkovanů zatím nedostaly.

„Nic jsem o tom neslyšel. Stodola byla na spadnutí, stejně by se musela zbourat. Zeď postavíme novou, takže bude vypadat mnohem lépe než teď,“ informoval jednatel společnosti Jan Jordán.

Podle něj je zásadní kladné stanovisko památkářů. „Jejich podmínkou byla jen sedlová střecha kvůli pohledu z Kollárovy ulice a archeologický průzkum. Ten jsme provedli za přítomnosti odborníků a nic nenašli,“ doplnil jednatel.

Víc ve středečním vydání Vyškovského Deníku.