V tamní Radniční vinárně si hosté tento speciál vychutnávají už od pondělí. „Na Zelený čtvrtek jsem se pořádně připravil. Sudů mám dost,“ směje se majitel podniku Oldřich Synek.

Podle něj je zelené pivo velké lákadlo. „Ve Vyškově je o ně velký zájem. Pro nás hospodské to znamená dobrý výdělek, ale i pěknou tradici,“ dodal.

V blanenské restauraci Sýpka zelené pivo čepují od Zeleného čtvrtka a bude k dostání i několik následujících dní. „Pivo máme přes celý víkend. Zájem hostů bývá každoročně velký,“ řekla servírka Simona Širůčková.

Nejvíce zeleného pivního speciálu uvařili v pivovaru Starobrno. Svým zákazníkům ho nabídne stejně jako loni více než čtyři a půl tisíce hektolitrů. Lidé ve Vyškově je mohou ochutnat ve čtrnácti podnicích. V Blansku ve dvanácti. „Chceme, aby byl pro lidi Zelený čtvrtek sváteční událostí a na pivo se opravdu těšili. Bude ho jen omezené množství,” sdělil ředitel a vrchní sládek podniku Ondřej Koucký.

Svůj vlastní zelený speciál nabídne pivovar Černá Hora na Blanensku, který spadá pod skupinu Lobkowicz. „Velikonoční Krasličák je čtrnáctistupňové pivo, které vyniká výraznou plností podpořenou mírně nasládlou chutí a zakončenou jemnou hořkostí,“ přiblížil marketingový specialista Marek Pivka.

Do tradice se zapojí i pivovar Lišák v Topolanech na Vyškovsku. „Naše Zelené pivo načepují pouze v hospodách v Brně a ve Vídni. Ve Vyškově je těžké se s hospodskými domluvit, protože už smlouvy s nějakými pivovary mají. V Brně si zákazníci více potrpí na rozmanitost,“ vysvětlil majitel pivovaru Jan Michalík.

Ne všechny podniky ale zelené pivo podporují. Místo něj chystají jiné velikonoční speciály. „Pivo být zelené nemá. Slad je z velké části nositelem barvy. Neexistuje takový, který by barvil do zelena. My jsme uvařili jarní speciál z vídeňského sladu. Náramně se hodí k telecímu, jehněčímu a kuřecímu masu,“ sdělil obchodní zástupce Slavkovského pivovaru Zdeněk Vlček.

Kdo by si chtěl před Velikonocemi udělat netradiční výlet, může vyrazit třeba na některou z památek v Brně. Hrad Špilberk, katedrálu Petrov nebo sochu Jošta v noci na pátek nasvítí zelená světla.

TOMÁŠ SMUTNÝ
TEREZA HANUŠOVÁ