Sedm studentů utvořilo tým pod názvem Falcon Gykovy. Měli sice metodologické vedení a zajištění, ale k cíli se dostali sami. Splnili tím podmínku projektu Dotkni se vesmíru, do kterého se zapojily další desítky studentských týmů z celé České republiky.

Práce na projektu pro ně přitom byla záležitostí půl roku. „Studenti čelili mnohým technickým výzvám. Museli navrhnout, sestavit a naprogramovat funkční přístroje, které sonda do vesmíru nesla. Byli omezeni zdrojem energie a váhovým limitem sondy,“ zmínil Daneš.

Parta studentů břeclavské průmyslovky vyslala do stratosféry vlastnoručně vyrobenou sondu. Vystoupala do výšky třiatřiceti kilometrů nad zemský povrch.
Studenti břeclavské průmyslovky poslali vlastní sondu do stratosféry, podívejte

Zdůraznil přitom cenné zkušenosti se spoluprací v týmu, komunikací s médií, organizováním činnosti, ověřováním výsledků, ale také s administrativou. Start balónu totiž podléhal letovému povolení od Úřadu pro civilní letectví.

Nádherné záběry Země

„Ne že bychom nevěřili svědectví astronautů, ale mít v rukou vlastní materiál, to je něco úplně jiného. Podařilo se nám získat vlastní nádherné záběry Země z vesmíru. Jsme nadšení! Kdyby je viděl takový Thalés z Milétu, nevěřil by, že naše planeta je plackou,“ komentovala studentka Anastázie Sedláková úspěch svého týmu.

Dívku stejně jako zbytek týmu ale ještě čeká závěrečná konference v pražském planetáriu. Vyškovští studenti tam představí výsledky analýzy zajímavých informací, ke kterým se dostali z obrovské výšky.

Nová učebna automatizace a robotizace.
Studenti z Vyškova zkouší práci s robotem i virtuální realitu, podívejte se

„Aby byl projekt něčím výjimečný, hledali naši studenti kromě inovativního technického řešení také nějakou nehmotnou misi. Vznikl nápad poslat do vesmíru semena rostlin, která by po návratu sondy vypěstovali. Sonda proto s sebou nesla dvaačtyřicet semen lípy srdčité, která byla pro tento účel speciálně upravena,“ doplnil učitel fyziky.

Studenti z navrátivších semen vypěstují rostliny, které následně vysadí také do země u Gymnázia a Střední odborná škola zdravotnické a ekonomické Vyškov. „Tyto vesmírné národní stromy tak budou svými symbolickými a dost možná i fyzickými kořeny spojeny s budovou školy,“ dodal Daneš.