Vybili chovy skotu a prasat, rozprodávají majetek a zaměřují se na rostlinnou výrobu. Ale ceny všech komodit dál klesají a sklizeň je ještě daleko.

Zemědělcům hrozí, že se stanou ohroženým druhem. „Krize stále trvá. Výkupní ceny jsou velmi nízké,“ uvedla ředitelka agrární komory Vyškov Helena Burešová.

Už začátkem letošního roku donutily klesající výkupní ceny mléka a masa nížkovickou společnost Agria, aby se úplně zbavila chovu skotů a prasat. Odrazila se tak od dna, ale obavy z dalšího osudu zůstávají. „Kvůli nízkým cenám a vysokým vstupům jsme se museli zbavit masné výroby. Utržili jsme jak za zvířata, tak i za majetek, prodali jsme podnikatelům nějaké budovy, kravíny i stroje. Finanční krizi tedy momentálně nepociťujeme, peníze na účtu máme. Ale do žní je ještě daleko. Při současných cenách se každý, kdo na konci roku vyjde s nulou, může považovat za dobrého hospodáře,“ řekl předseda společnosti Pavel Pásek.

Jeho firma se bude ztenčovat i nadále. „Máme zbytky jabloňových a meruňkových sadů v Němčanech a v Kobeřicích. Ještě plodí, ale nevyplatí se nám. Chceme je zrušit, nejspíš je pokácíme,“ sdělil s těžkým srdcem Pásek.

Nížkovické družstvo se pro letošní sezonu zaměřilo na klasické plodiny. „Naseli jsme ječmen, pšenici, kukuřici, řepku, slunečnici, mák. Netušíme ale, jaké budou u kteréhokoliv produktu výkupní ceny. Ty jsou stále jako na houpačce. Bohužel podle zkušeností z minulých let předpokládáme, že bude opět nadprodukce a tedy nízké ceny,“ dodal Pásek.

Vloni prý byla nejhorší situace u kukuřice. Rovnou polovinu výdělku totiž spolkly poplatky za čistění a sušení kukuřičného zrna. S trochou nadsázky se dá říct, že kukuřice tak ponížila na úroveň obyčejného sena. Klesly i ceny slunečnice a pšenice. Dokonce i cena máku, která jednu dobu znamenala pro zemědělce jistotu plné peněženky, v poslední době prudce poklesla. Například ještě předloni bylo za kilo máku sedmdesát korun. „V současnosti se cena pohybuje okolo patnácti až dvaceti korun za kilogram,“ upřesnila Burešová.

Omezit osevní plochu máku proto musela například i akciová společnost Rostěnice, která na tuto plodinu spoléhala. „Z ekonomických důvodů jsme omezili chov prasat, nechali jsme jich jenom minimum. Budeme se soustředit spíš na pěstování máku a sóji. Ovšem i pěstování máku jsme museli omezit z důvodů malého odbytu. Dříve jsme ho pěstovali na jednom tisíci hektaru, nyní jsme ho naseli jenom na polovinu plochy,“ objasnil předseda představenstva rostěnické společnosti Vítězslav Navrátil.

Tam, kde si ještě chov skotu ponechali, už litují. Například Cyril Sigmund z družstva Agros ve Vyškově-Dědicích uvedl, že poté, co zlikvidovali prasata, visí hrozba i na kravami. „Výkupní cena za jeden litr mléka je pět korun a osmdesát haléřů. Tato cena je tak nízká, že nám ani nepokryje náklady. Pokud se výkupní cena nezvedne, tak na konci budeme v provozní ztrátě šesti až sedmi milionů. V takovém případě zrušíme zřejmě i chov krav,“ objasnil Sigmund.

ANETA DĚDIČOVÁ