Deště a promáčená hlína. To jsou potíže, které teď znepříjemňují práci většině rolníků z Vyškovska. Nemůžou se totiž vydat do polí a ošetřovat to, co předčasem zaseli. Na některých plodinách tak začali řádit škůdci.

„Momentálně nás trápí blýskáček. Jde o malého brouka, který vegetuje na řepce. Před čtrnácti dny jsme ošetřovali mák proti krytonosci kořenovém. Jeho výskyt naštěstí nebyl plošný, přesto nějaké škody napáchal,“ uvedl agronom pustiměřského zemědělského družstva Morava Evžen Jachan.
Podle něj je teď velmi těžké vyjet do polí a rostliny chemicky ošetřit, protože země je provlhlá. „Doufáme, že se počasí zlepší,“ svěřil se Jachan.

Potíže se škůdci připouští taky agronom společnosti Agros Dědice Miroslav Sádlo. „Na polích nám řádí stejní škůdci, jako všude jinde. Blýskáček a krytonosec,“ potvrdil Sádlo.

Nejenom škůdci, ale také nepříznivé počasí dělá zemědělcům vrásky na čele. Minulé úterý například zničilo dědické společnosti část úrody.

„Kroupy spadly přibližně na pětadvacet hektarů přesetého máku. Těžko říct, jak velká bude škoda a jestli se z toho ještě dostane,“ netroufl si odhadnout předseda podniku Cyril Sigmund. Stejně tak rolníci nechtějí předvídat, jak to bude letos vypadat s úrodou. „Do sklizně je ještě hodně daleko. Zemědělci nevěští z křišťálové koule. Zatím je takřka všechno v pořádku, za měsíc to však může být úplně jinak,“ vysvětlil Sigmund.

Jeho slova potvrzuje i předseda představenstva společnosti Rostěnice Vítězslav Navrátil. „Je opravdu těžké předvídat. Třeba vloni jsem si myslel, jaká nebude úroda a všechno bylo jinak. Uvidíme až po žních,“ řekl Navrátil.

Zajedno jsou s nimi i další oslovení zemědělci. „Sklizeň by mohla být stejná, možná lepší. Ale může přijít krupobití nebo totální sucho a všechno bude pryč,“ naznačil zase ředitel pustiměřského družstva Morava Ivan Charous.