Zemědělci kvůli tomu zuří. „Pokud tam budou vandalové na čtyřkolkách a motorkách řádit ještě pár dní, škody se vyšplhají do tisíců korun. Jsme proti nim v podstatě bezmocní. Přitom na našich pozemcích, i když je máme pronajaté, nemají co dělat. Porušují tím zákon. A letos je situace o poznání horší než dřív," uvedl Veselý.
Proto oslovil ivanovickou radnici, aby výtržníky varovala pomocí místního rozhlasu. Ta jeho prosbě vyhověla. Lidé se tak z rozhlasu mohli dozvědět, že výtržníci jezdící po polích se můžou dopouštět trestného činu a situaci budou řešit policisté.
Veselý předpokládá, že si vandalové vezmou varování družstva k srdci. Pokud by se totiž obrátil na policisty, mohlo by jim hrozit, že se budou zpovídat z trestného činu. „A to z poškozování cizí věci. Záleží jen na vlastnících pozemků, jestli budou schopní vyčíslit škodu. Pokud by se však problém opakoval, určitě se na nás můžou obrátit. Případem bychom se zcela jistě zabývali. Do této doby jsme se však nic takového neřešili," řekla vyškovská policejní mluvčí Iva Šebková.
Podobné případy přitom na Vyškovsku nejsou vzácné. Potvrdil to například předseda podniku Agros Dědice Cyril Sigmund. „S jezdci na motorkách a v poslední době i na čtyřkolkách máme problémy pořád. Když si na ně člověk došlápne, hájí se tím, že jezdí jen po polích. Přitom je to stejné, jako bych jim já rozrýval motorkou zahradu," postěžoval si Sigmund.
Tomu se dokonce i stalo, že od slovní přestřelky nebylo daleko k fyzickému konfliktu. „Tehdy jsem u sebe neměl mobil, abych mohl přivolat pomoc. Většinou jsme na tyto výrostky krátcí," povzdechl si Sigmund, podle nějž není potíž jen v jezdcích.
Trápí ho i chodci vyšlapávající v polích chodníčky. „Ale něco jim říkat, to je jako házet hrách na stěnu. Třeba lidé ze sídliště Osvobození si zkracují cestu přes pole nebo na něm venčí svoje psy. Kdysi jsem se o tom bavil se strážníky a řešili jsme, jak by mohla vypadat pomoc z jejich strany. K ničemu jsme však nedospěli," uvedl Sigmund.
Motorkáři netrápí jen zemědělce. Své o jejich výtržnostech vědí i lesníci. „Do lesa mají přitom motorová vozidla zakázaný vjezd. A odchytit je, to zkrátka nejde. Poškozují cesty, ruší klid, můžou způsobit vážné dopravní nehody. Jde o celorepublikový problém, velmi dobře ho známe i na Vyškovsku, ale ani policie si s ním neví rady," naznačil šéf bučovické lesní správy Otakar Pavlík.
S čtyřkolkáři a motorkáři bojují zemědělci a myslivci i v dalších částech Jihomoravského kraje. Mnoho z nich je také opilých.